Язовирите стават строежи първа категория

  • 23 февруари 2012 08:07

  • 902
  • 0
Язовирите стават строежи първа категория
©

Всички язовири на територията на страната стават строежи от първа категория по смисъла на Закона за устройството на територията /ЗУТ/ заради рисковете при експлоатацията им.

Това предвиждат предложенията за промени в закона на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, научи БТА от заместник-министъра на регионалното развитие и  благоустройство Николай Нанков.

Обществена дискусия за Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за устройство на територията, внесен от Министерски съвет, след като беше одобрен в началото на този месец, ще се състои днес в зала "Изток" на парламента.

Строежи първа категория се приемат от  държавна приемателна комисия. За изграждането на такива обекти се изискват съответните удостоверения от фирмите-изпълнители, които трябва да бъдат оправомощени да сторят обекти от съответната категория. Дирекцията за национален строителен контрол /ДНСК/ ще ги въвежда в експлоатация. Дирекцията ще контролира строително-монтажните и ремонтите дейности по водните съоръжения.

Според министерството дуализмът в правомощията на държавата и общините по отношение на контрола върху незаконното строителството не е най-ефективната практика, отбеляза заместник-министър Нанков. По тази причина се предлага в промените на закона, строежите от първа, втора и трета категория да бъдат изцяло под контрола на ДНСК, а останалите /от 4 до 6 категория - масови строежи/ - към местните власти.

Прецизират се отговорностите на всички участници в строително-инвестиционния процес. Предлага се да бъдат завишени част от санкциите при неспазване на разпоредби на ЗУТ за участниците в него.

Предлага се дейността на консултантите в строителството да премине от сегашния лицензионен към регистрационен режим.

Предложението е във връзка с въвеждането на изисквания от ресорна евродиректива.

Други предложения предвиждат с решение на общинските съвети да се допускат по-големи отклонения от нормативите за застрояване. Досега това става със заповед на министъра на регионалното развитие и благоустройството.

Предлага се също общинските съвети да могат да одобряват подробните устройствени планове за селища с  национално значение, нещо което сега също е в правомощията на министъра.

Сред другите предложения за промени в закона са всички аспекти, свързани със стратегическото устройствено планиране, вече да бъдат уреждани в Закона за регионалното развитие, а не от ЗУТ. Националната комплексна устройствената схема, която в момента е регламентирана в ЗУТ, се заменя с Национална концепция за пространствено развитие. Документът очертава насоките в областта на устройственото планиране. Съответно се предлага да има регионални схеми за пространствено развитие, концепция за пространствено развитие на общините.

Целта е с промените да се обхване подготовката на стратегическите документи за развитие през следващия програмен период.

В частта "Устройствено планиране" на закона се предлагат промени, с които да се ограничи възможността за изработване на подборни устройствени планове за поземлени имоти, които са извън границите на урбанизираните територии на населено място, за което няма приет и действащ общ устройствен план. С тази промяна се цели общините да бъдат активизирани да възлагат и разработват общи устройствени планове, като идеята е застрояването да не бъде хаотично, а планово.

Към момента около 30 на сто от общините имат влезли в сила общи устройствени планове. Това не означава, че се спира изцяло инвестиционната инициатива до изработването на общите устройствени планове. Напротив, предложили сме изключени от това правило, уточни заместник-министърът.

Последвайте канала на

БТА
902 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини