Експерт: Безумие е да се дава гаранция от 50-100 години за сграда

  • 06 юни 2011 19:23

  • 321
  • 0
Експерт: Безумие е да се дава гаранция от 50-100 години за сграда
© Булфото

Безумие е да се дава гаранция на строителен обект от порядъка на 50 или 100 години. Това каза Валентин Вълев, председател на Строителната камара във Варна.

Той добави, че действително е необходим сериозен контрол по отношение работата на строителния бранш, но на моменти се прекалява с изискванията и посочи например изискванията за годините гаранция за даден обект. Вълев коментира, че например някои фирми дават 100 години гаранция на обект, което е напълно невъзможно.

Много фирми обаче, които са в тежко финансово състояние и са на ръба на оцеляването, често гарантират нереални срокове на годност, само и само да спечелят поръчка. Вълев коментира, че що се отнася до държавните поръчки и работата по програмите, нещата не стоят добре. През 2009-2010 година много строителни фирми са участвали в търгове, но проблемът е, че след като бъде спечелена дадена поръчка, отнема година, да се започне реалната дейност по нея.

Причината за това голямо забавяне са обжалванията и съдебните дела, а след като се свърши с това, започват уточнения между държавата и фирмите, за това, какъв точно договор трябва да се подпише, като успоредно с това обектите си стоят незапочнати. „Не можем да си започнем обектите, поради бюрократични пречки”, категоричен бе Валентин Вълев и уточни, че наскоро представители на строителния бранш са се срещнали с Томислав Дончев, който ги е уверил, че финансирането по европейски програми, ще се подобри, но към момента няма развитие по въпроса.

Вълев коментира, още че по принцип този вид поръчки би трябвало да са най-сигурни за бранша, тъй като финансирането идва директно от държавата. Там обаче се получава друг проблем, а именно, че общините не знаят, каква част от средствата ще им бъдат изплатени по изпълнение на обектите забавят плащанията на строителите. Той обясни, че обикновено се получава, че общините получават с около 20-25% по-малко и забавят плащанията към изпълнителите с месеци и дори има случаи, в които отказват да платят за даден обект.

Последвайте канала на

321 0

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини