Ивелина Василева: В България се рециклират 29 процента от отпадъците

  • 07 януари 2016 15:28

  • 1271
  • 0
Ивелина Василева: В България се рециклират 29 процента от отпадъците
© Булфото (архив)

У нас се рециклират 29 процента от отпадъците, което е сериозен напредък, коментира министърът на околната среда и водите Ивелина Василева. По думите й разделното сметосъбиране в България има добри показатели и макар да не е най-доброто, което съществува в други държави, има напредък през годините.

На европейско ниво вече беше представен новият законодателен пакет, насочен към ограничаване на депонирането и поставяне на акцент върху рециклирането, коментира екоминистърът. Според Василева страната ни има сериозна работа и ангажименти да транспонира законодателството, да се адаптира и да постига по-високи резултати.

За целта могат да се ползват средства и по новата оперативна програма "Околна среда" (2014-2020 ) в размер на 560 млн. лева. Парите са предназначени за общините - за подобряване на системите за управление на отпадъците на тяхна територия. Ще се стремим да постигнем основната цел - отпадъкът да се преработи и оползотвори на мястото, където се генерира. Крайната цел е стигане до генерирането на нулеви отпадъци, което касае не само околната среда, но и икономическото развитие, коментира Ивелина Василева.
Искаме да подпомогнем общините в усилията им да създадат общинските площадки, където да се събират едрогабаритни и други отпадъци, което да доведе до подобряване на управлението на целия поток смет, коментира тя. От МОСВ планират да подпомогнат общините и в усилията им да работят върху третирането на биоразградимите отпадъци, към които спадат не само зелените - от градини и дворове, но и хранителните. Те трябва да се събират разделно и възможно най-близо до източника им, посочи тя.

Промените в Закона за управление на отпадъците (ЗУО) вече са публикувани за обществено обсъждане в интернет страницата на МОСВ.
От МОСВ информираха, че една от целите на промените в ЗУО е да се ограничат "сивия сектор" и нелоялната конкуренция в търговията с вторични суровини. Предлага се въвеждането на банкова гаранция от 15 000 лв. за фирма и по 5000 лв. за всяка площадка за дейности с излезли от употреба моторни превозни средства, електрическо и електронно оборудване, допълва БТА.

Въвеждат се и глоби между 300 и 1000 лв. за всеки, който изземва съдържанието, обръща, нарушава целостта, естетическия вид или запалва съдове за събиране на отпадъци. Целта на предлаганата санкция е да бъде подобрена ефективността на системите за разделно събиране на отпадъци от опаковки.  Въвеждат се и по-строги изисквания за регистрация на лицата, извършващи дейности като търговец или брокер на отпадъци. Целта е да се избегнат злоупотреби и да се даде възможност на компетентните органи да упражняват по-ефективен контрол върху този вид дейност.

Последвайте канала на

1271 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини