Нелегална борса за кръв в центъра на Пловдив

  • 26 февруари 2014 15:28

  • 1425
  • 0
Нелегална борса за кръв в центъра на Пловдив
©

Нелегална борса за кръв работи години наред в близост до Кръвопреливния център под тепетата. Групата дилъри е организирала импровизиран офис. Двама пляскат карти на пейката, а мургави дами оглеждат минувачите за потенциални клиенти, съобщава „Марица”.

Търговците са се превърнали в истински психолози. Веднага усещат човека, който има проблем. Оглеждаме се несигурно и веднага получаваме оферта. “Кръв ли търсите? Осигуряваме я веднага. Банката струва 150 лева”, нарежда дребна жена.

След като виждат колебанието ни, започва пазарлъкът. Цената за минути пада до стотачка. На въпроса колко кръв могат да ни доставят, отговарят: Три сме, по 450 милилитра, 300 лева за цялата работа. Всичко е разчетено. Уточняват, че са нови, предишния ден имало други, тъй като трябвало да минат три месеца от кръводаряването. Очите им шарят за всеки новопоявил се. В шубраците чакат още двама, които са нащрек.

Който е изпаднал в беда, трябва или да се моли на приятели, или да бръкне в джоба си. Защото безценната течност струва пари. Маржът в момента е от 100 до 250 лева. После започва откровено изнудване. Цената от миналата година е паднала. Тогава стигаше 300 лева. Сега тази цифра се предлага само на закъсали без осигуровки с рядка кръвна група.

Колкото си “по-наведен”, толкова повече те изнудват, коментира млад човек, който се представя като Димитров. Баща му е с бъбречна недостатъчност и анемия. Моят хемоглобин е нисък, жена ми вече дари кръв, но ми трябва още. Двама приятели бяха готови да помогнат, но са дарявали преди 2 месеца. Не могат да го направят отново, разпоредбите не позволяват, коментира Димитров.

Този проблем трябва някак да се реши. Нуждата ме изправя пред него вече трети път за 10 месеца. “Досега съм платил на трима от тия вън. Продават кръв на черно, но истината е, че помагат. Ако ги няма и тях, не знам какво ще правим”, вдига рамене младият мъж.

В същото време недоумява как кръвопреливането, което е спешна дейност, не се поеме напълно от държавата. Това означава да се плаща една прилична сума на всеки, който идва да дарява, пояснява Димитров. Хората, които дават кръв, получават подкрепителна закуска, шоколад, сокове за оводняване. И два дни отпуск.

Безвъзмездните са основната част от кръводарителите. Платените, които стават донори по спешност срещу заплащане, са около 1000 души. Един литър струва 90 лева, но хората даряват до 450 милилитра, което прави 40 лева и нещо. Сумата не е мотивираща. Цената не е променяна от 2006 година. Не се плаща кръвта, а жестът - че са се притекли на помощ, обяснява ръководителката на Центъра по трансфузионна хематология д-р Соня Джевизова.

Държавата не толерира заплащането. Когато то съществува, може да се укрие заболяване, обясни лекарката. Всеки кръводарител се изследва задължително за СПИН, хепатит В и С, сифилис, кръвна група. Но в кръвта има паразити, вируси, бактерии, а важното е да не се навреди на реципиента и на донора.

Най-неприятният момент е с онези, които така нагло предлагат кръвта си и изсмукват хората. Този въпрос няма как да се реши, ако ние не го решим помежду си, казва д-р Джевизова.

И 300 лева да стане държавната цената, пак ще има хора, които да продават на черно. Тогава по всяка вероятност ще я предлагат на още по-високи цени. Затова трябва да помагаме помежду си, категорична е д-р Джевизова. Тя допълва, че хората виждат ползата от родственото кръводаряване. Когато има кой да помогне, лечебният процес не се блокира. Това е осъзната благотворителна проява, коментира лекарката. Тя е убедена, че ако има повече дарители, купуването ще секне.

Последвайте канала на

1425 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини