-
31 март 2013 07:38
- 2172
- 0
Деца, които работят в Турция на надница между 1 и 2 долара на ден, ваят калпави бижута за абитуриентските празници у нас. Това съобщи пред „Монитор” председателят на Съюза на златарите в България Димитър Алексиев.
Хлапетата, които са най-евтината работна ръка там, били впрегнати целогодишно, но в месеците преди баловете в България работата им се увеличавала още повече. За поръчките допринасяли и наши туроператорски фирми, които дори организирали специални екскурзии до южната ни съседка, за да могат бъдещите абитуриенти да си вземат по-евтини златни бижута. Екскурзиите траели ден - два, като учениците и техните родители били развеждани из най-евтините пазари в южната ни съседка. Там те се юрвали да купуват всичко, което им попадне, без изобщо да се поинтересуват от качеството на материала и изработката.
„Бижутата там наистина са по-евтини, но после излизат много по-скъпо. Стойността им се определя най-вече от цената на световната борса за грам злато. Когато българите отиват там, те купуват накита на тази цена. След като се върнат у нас обаче и премерят бижуто, се оказва, че са излъгани както в грамажа, така и в чистотата на материала”, обясни още Алексиев. По думите му, често се случвало накитите да издържат месец - два, след което се протриват и се оказва, че са кухи.
„Не е рядкост да попаднеш на гривна например, която дори не е полирана като хората, а има т.нар. шупли. Това се получава, тъй като орнаментите по нея не са изработени на ръка, както би трябвало, а са излети в калъпи. Това не е бижутерство, а бълване на стока на конвейер. Когато се направи спектрален анализ, се вижда и с колко нискокачествен материал са направени”, казва Алексиев.
Колегите му също недоволстват от прекомерния внос на златни накити от Турция. Те обаче били принудени да спрат родното производство и да продават накитите от южната ни съседка, за да са конкурентни с останалите търговци. Именно заради това се забелязвал и масов внос на евтини турски бижута два месеца преди баловете.
Столичните витрини са залети с колиета, ланци, гривни и пръстени от Турция. Някои търговци обаче си признават, че са от там и дори ги продават по-евтино, докато други са категорични, че предлагат българска стока, въпреки очевидно ниското качество на изработката.
Последвайте канала на
Свързани новини
Ботев (Пловдив) 2:1 Ботев (Враца), гостите с човек по-малко
11-те на Левски и Локомотив (София)
Лестър 1:2 Челси, домакините намалиха от дузпа
Марек и Дунав катерят нагоре, късни драми в Перник и Плевен
Кипър иска да открадне Везенков за Европейското
Арда надви Локомотив (Пловдив) в мач с шест гола и нахлу в топ 4
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
ГЕРБ отвърна на ПП-ДБ: Призова разговорът в политиката да се върне на масата на преговорите
23 ноември 202413:53
ПП-ДБ приемат поканата на Борисов за среща
23 ноември 202412:11
Джевдет Чакъров: Срещата между ГЕРБ и ПП-ДБ трябва да е публична
23 ноември 202416:00
Скандал с посланика ни в Киев, канил преводачка на "баня" и на ресторант
23 ноември 202413:31
Руска гражданка загина при катастрофата на автомагистрала "Струма"
23 ноември 202413:08
България остава без психиатри до 5 години: кой мисли за психичното здраве на българина?
23 ноември 202415:42
Ердоган приветства смелото решение на МНС да издаде заповеди за арест на Нетаняху
23 ноември 202415:10
Професорът от Станфорд Гари Нолан: Извънземни живеят на Земята от дълго време
23 ноември 202415:00
Варненската библиотека представи първия робот библиотекар в България: какво може Емма?
23 ноември 202414:32