Ученици ще проучват българските следи на Света гора

  • 11 май 2024 16:27

  • 1044
  • 1
Ученици ще проучват българските следи на Света гора
© Уикипедия

Ученици от българското неделно училище в Солун “Св. Георги Зограф” тръгват по следите на българската история в Света гора. Те ще участват със свой проект в Националната програма на МОН “Неразказаните истории на българите”. Това стана ясно по време на посещението на министъра на образованието и науката проф. Галин ЦоковГалин ЦоковПрофесор д-р Галин Борисов Цоков е избран на 6 юни 2023 г. за министър на образованието в кабинета на в българския манастир в Света гора - “Св. Георги Зограф”, съобщиха от пресцентъра на образователното ведомство.

Той присъства на храмовия празник на манастира заедно с премиера Димитър ГлавчевДимитър ГлавчевДимитър Борисов Главчев е български икономист-счетоводител и политик. Депутат от партия ГЕРБ в, Врачанския митрополит и наместник-председател на Светия Синод митрополит Григорий, министрите на културата - Найден Тодоров, земеделието и храните Георги ТаховГеорги ТаховГеорги Тахов е роден през 1971 година. Завършил е езикова гимназия "Бертолт Брехт" в Пазарджик., туризма Евтим Милошев Евтим Милошев Евтим Милошев е назначен за министър на туризма в служебния кабинет с премиер Димитър и народни представители.

Главчев се поклони на мощите на св. св. Кирил и Методий в Света гора

Българското неделно училище в Солун е към манастира “Св. Георги Зограф” на Атон. В него се обучават над 100 ученици от 1. до 12. клас, като учат български език, история и география, а в часовете по вероучение се запознават и с българските традиции, празници, обичаи, народни песни и танци.

“Обсъждаме възможностите да подпомогнем и повече български учени - историци и медиависти да изследват безценната книжнина, която се съхранява в българския манастир “Свети Георги Зограф” в Атон”, обясни още министър Цоков. Той посети и манастирската библиотека, в която се съхраняват огромен брой изключително ценни ръкописи, свързани с българската история и култура. Сред тях е и черновата на “История българска”, писана от Паисий Хилендарски.

Книжнината и документите се съхраняват по специална технология, за да бъдат запазени. И в момента манастирската библиотека се ползва от български учени и изследователи след специално разрешение. Обсъждат се възможностите тези изследвания да ползват допълнителна подкрепа от държавата по различни научни програми и проекти.

Последвайте канала на

Константин Тодоров
1044 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар

2024.05.25 | 06:22

1
❤️ Г­­­о­­р­­­е­­щ­­и­­ ­­­м­­­о­­м­­­и­ч­­е­­­т­а­­­ ­­в­­­и­­­ ­­о­ч­­а­­­к­­в­­а­­­т ­-­­ X­­1­8­­.­­­F­U­­N

Добави коментар

Водещи новини