-
04 ноември 2020 13:06
- 774
- 0
Сдружението за модерна търговия (СМТ) излезе с официална позиция във връзка с публично обявеното намерение за нови промени в Закона за данък върху добавената стойност, което предвижда намаляване на ставката на ДДС от 20% на 9% за доставки на прясно приготвена храна само от ресторанти.
Според членовете на СМТ, предложението поставя в неравноправно положение търговците, които също продават, а някои от тях и доставят, прясно приготвена храна за вкъщи, защото според него ако един клиент си купи вечерята от топлата витрина на търговска верига или я поръча от там, ставката ще е 20% ДДС, а ако я поръча от ресторант - 9%.
Публикуваме позицията на СМТ без редакторска намеса:
"Членовете на Сдружението за модерна търговия (СМТ) са убедени, че засегнатите от пандемията от COVID-19 бизнеси у нас трябва да бъдат подпомогнати от държавата с подходящи и ефективни инструменти. В същото време, във връзка с публично обявеното намерение за нови промени в Закона за данък върху добавената стойност, СМТ изразява своята позиция против проекта за намаляване на ставката на ДДС от 20% на 9% за доставки на прясно приготвена храна само от ресторанти.
Предложението поставя в неравноправно положение търговците, които също продават, а някои от тях и доставят, прясно приготвена храна за вкъщи, защото според него ако един клиент си купи вечерята от топлата витрина на търговска верига или я поръча от там, ставката ще е 20% ДДС, а ако я поръча от ресторант - 9%. На практика търговецът и ресторантът ще извършват еднаква услуга, но ще работят при различни данъчни условия, което нарушава един от основните принципи на данъчното облагане - неутралност.
В повечето страни в ЕС потреблението на храните се облага с диференцирани ДДС-ставки. Сдружението за модерна търговия, което обединява най-големите търговци на храни в България, никога не е настоявало за диференцирани ставки за храните, тъй като ние смятаме, че ползите от това са значително по-малки от негативите, до които диференцираните ставки водят. Преди всичко, диференцираните ставки, особено в страни като България, с голям дял на сивия сектор и склонност към избягване на данъци и данъчни измами, създават голям риск за приходите в държавния бюджет, а фискалната стабилност е фундаментално важна за бизнес средата и развитието на икономиката.
Второ, за разлика от единната ставка на ДДС, диференцираните ставки поставят в привилегировано положение едни стоки, услуги и бизнеси и наказват други. Всеки прецедент, както вече виждаме, води до лавина от допълнителни искания за нови и нови привилегировани стоки и услуги. Ресторантите ли са по-важни, или образователните услуги? Лекарствата или храните? Кои храни, кои лекарства, кои услуги... Това са трудни въпроси, споровете по които може да пропилеят огромна част от социалния капитал в непродуктивна за обществото посока и да създадат голяма несигурност за бизнеса. Вярваме, че единната ставка е по-добра алтернатива от диференцирани ставки, при които по-ниският данък за избрани се налага да се компенсира с относително висока ставка за всички останали.
Трето, диференцираните ставки излизат скъпо на бизнеса, тъй като често водят до тежки за разрешаване данъчни спорове в кои случаи каква ставка се прилага, а те често стигат съда, увеличават разходите за адвокати и създават допълнителна несигурност за бизнеса.
Ако целта на предложената промяна е облекчаване на бизнеса на ресторантите, поради значителните им загуби, причинени от корона кризата, то не считаме, че ставката на ДДС е подходящият инструмент. Ако има обществено съгласие, че трябва да се подпомогнат ресторантите и техните служители, това може да стане по-успешно с други инструменти, като мярката 60/40, която може да се допълни с други подходящи временни мерки, които няма да навредят на фискалната, икономическата и социалната стабилност.
В обобщение, Сдружението за модерна търговия подкрепя единната ставка на ДДС и предлага да се обсъди намаляването на единната ставка, което би насърчило потреблението като цяло и по този начин стимулирало и бизнеса. Въвеждането на диференцирани ставки поставя под въпрос равноправното третиране на икономическите субекти. СМТ винаги е защитавало позицията, че в една конкурентна и пазарна икономика икономическите субекти би трябвало да бъдат третирани равноправно, а важни решения, засягащи бизнеса би трябвало да бъдат приемани след диалог с всички засегнати страни и след задълбочена оценка на въздействието. Така законодателният процес би бил много по-качествен, а бизнес средата би била по-предвидима. Това би довело до ръст на икономиката, от което биха спечелили всички – бизнесът, потребителите и държавата".
Последвайте канала на
Свързани новини
ГЕРБ предлага ДДС за доставката на храни по домовете да се намали на 9%
30 октомври 202011:54
Алибегов: По-ниското ДДС спаси ресторантьорите
28 септември 202008:55
Заведения поискаха по-нисък ДДС и за доставките по домовете
09 септември 202013:40
Румен Гълъбинов пред novini.bg: Свалете ДДС на храните и лекарствата - стават по-евтини и хората ще купуват повече
21 август 202009:27
Въпреки по-ниското ДДС клиенти масово се оплакват от високи цени в заведенията
19 август 202021:18
Българска асоциация "Фитнес и здраве" ще настоява ДДС за фитнес залите да е 9% и след 2021 г.
03 август 202010:07
Бизнесът призова за масови проверки на партитата в частни помещения
22 ноември 202009:51
Начало на мача: Слован 0:0 Милан
Започнаха ранните мачове в Шампионската лига
Крис Бърд пред Sportal.bg: Новият стадион на ЦСКА ще промени "играта", феновете са най-важното нещо
Какво се случва и ще се случи с "Герена": Наско Сираков с извънредно изявление
Футболът в половин България под въпрос този уикенд
Гледайте на живо всички мачове и голове в Шампионската лига тук!
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
КС реши: Ще се броят повторно гласовете в 1777 секции
26 ноември 202417:02
Слави към Борисов: Бойко, недей повече да се явяваш на избори
26 ноември 202418:13
Румяна Бъчварова: Вървим уверено към следващите предсрочни избори
26 ноември 202418:50
Политологът Светлин Тачев: Днес Борисов все пак си остави вратичка за преговори
26 ноември 202417:55
Стоил Моллов: Конституцията не съдържа решение на такива дълбоки кризи в обществото
26 ноември 202418:40
Мирослав Ненков: Гори война на прага ни, а с тези лидери и ако НАТО не ни се отзове на помощ, скоро ще разговаряме на руски
26 ноември 202417:16
Найденов: Изстрелването на руската свръхзвукова ракета "Орешник" е ядрен шантаж
26 ноември 202417:36
Шаламанов: Използването на ядрено оръжие от Русия ще бъде нейният край
26 ноември 202417:48
Русия: Украйна ни удари с още две ракети ATACMS, сега следва нашият отговор
26 ноември 202417:04