-
24 януари 2022 15:12
- 555
- 0
Българските земеделски производители могат да се чувстват защитени в своите бъдещи инвестиции. Те ще имат подкрепа и при реализацията на проектите си в следващия програмен период, като това залагаме още сега, преди финализирането на Националния стратегически план. Това заяви министърът на земеделието д-р Иван Иванов при представянето на нов кредитен продукт за розопреработвателите, разработен от Българската банка за развитие (ББР). Участници в събитието бяха и министърът на иновациите и растежа Даниел Лорер, и изпълнителните директори на ББР Цанко Арабаджиев и Владимир Георгиев.
Министър Иванов посочи още, че в лицето на ББР и Министерството на иновациите и растежа, Министерство на земеделието има сериозен партньор в реализирането на Националния план за възстановяване и устойчивост, така и на всички интервенции планирани в Стратегическия план, част от новата ОСП.
Считаме, че днес е едно добро начало на партньорство, а новата инициативата ще даде солидна подкрепа на сектора на розопреработвателите, подчерта още д-р Иванов.
По време на събитието, беше разяснено, че Българската банка за развитие е създала нов продукт с преференциални условия в помощ на малкия и средния бизнес (МСП). Това става, чрез програмата "Подкрепа за розопреработване", която ще предостави финансиране за оборотни средства на микро-, малки и средни фирми от сектора на розопреработването, изправени пред сериозни затруднения и намалeна ликвидност. Обемът на програмата е 20 млн. лв., като по нея ще бъдат отпускани директни кредити до 1 млн. лева, със срок до 3 години, облекчена схема на финансиране и минимални изисквания за обезпечение, включително залог на розово масло.
Според представителите на банката българското розово масло се слави като едно от най-търсените и скъпи на международния пазар, но в последните години браншът се сблъсква с проблеми, които водят до натрупване на големи запаси от ценния продукт. По тяхна информация, сред причините са конкуренцията на производители от съседни държави, които изнасят на по-ниски цени, както и отслабналият интерес към високия клас козметика и парфюмерия заради пандемията от COVID-19. Секторът е затруднен и от проинфлационния натиск – увеличение на цените на труд, електроенергия и торове, смятат още от банката.
След проучване на проблемите и нуждите на розопреработвателите в България, ББР ще съдейства за спасяването на традиционния за страната ни бизнес, уточниха още от институцията. Подкрепата на затруднените микро-, малки и средни фирми е част от актуализираната стратегия на Групата на ББР за периода 2021-2023 г. От банката уточниха още, че така се утвърждават приоритетите ѝ за по-бързото възстановяване на МСП, ускоряване на икономическия растеж и създаването на работни места след кризата от COVID-19.
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
,fit(768:433))
Сакраменто отправя оферта към Везенков
)
България остана в Лигата на нациите!
,fit(768:433))
Карлос Сайнц с първа победа във Формула 1 след една луда Гран При на Великобритания
,fit(768:433))
ЦСКА - София: Кайседо ще бъде трансфериран в чужбина - условията са финализирани
)
Любо Пенев отмъква набелязан от ЦСКА - София бразилски защитник?
,fit(768:433))
Скритият смисъл в думите на Лапорта за Де Йонг
Водещи новини

Кирил Петков: Надявам се, че всички ще се фокусираме сега да имаме наистина работещо правителство
03 юли 202219:39

Тома Биков: ПП сами блокираха шанса за създаване на нов кабинет с номинацията на Асен Василев
03 юли 202218:54

Слави Трифонов: Кирил Петков и Асен Василев, искрено ви пожелавам да се задавите с власт
03 юли 202220:35

Борислав Сандов: Изгонването на 70 руски дипломати е ясен знак, че страната ни е арена на хибридна война
03 юли 202220:18

Мустафа Карадайъ: Кирил Петков е използвал службите за лична изгода
03 юли 202218:45

Александър Николов: Очаква се един от реакторите ни да е с различно от руското ядрено гориво
03 юли 202219:17

Украинската армия обяви, че се е изтеглила от Лисичанск
03 юли 202221:17

Русия: Западът блокира мирните преговори с Украйна
03 юли 202221:11

Стрелба в мол в Копенхаген
03 юли 202220:27