-
20 юли 2021 16:38
- 2427
- 1
С космическите полети на Ричард Брансън и на Джеф БезосДжѐфри Престън Бѐзос (на английски: Jeffrey Preston „Jeff“ Bezos), по-известен просто като Джеф се поставя началото на космическия туризъм, но хубавото е, че се развиват също космическият транспорт, космическите технологии и навигацията, която е свързана с тези полети. Към тези двама милиардери, инвестиращи в космически полети и технологии, трябва да добавим и Илон Мъск Ѝлон Рийв Мъск (на английски: Elon Reeve Musk, /ˈiːlɒn ˈmʌsk/) е канадско-американски инженер, изобретател,. В тези космически полети се влагат много средства, но се инвестира много и в космическите технологии, като основно се развиват транспортните технологии. Това са космическите апарати, с които се излита до Космоса, каза в интервю за БТА проф. д-р инж. Георги Желев - директор на Института за космически изследвания и технологии /ИКИТ/ на БАН.
Той обясни, че се приема, че "при полетите над 80-90 километра, до 100-120 километра, започва космическото пространство". При своя полет Ричард Брансън е бил за около десетина минути в Космоса и той, както и придружаващите го пасажери, са почувствали безтегловността. Но най-интересното, според мен е, да се види дискът на Земята, което е най-красивото преживяване при тези космически полети, каза проф. Желев.
"В полета на Джеф БезосДжѐфри Престън Бѐзос (на английски: Jeffrey Preston „Jeff“ Bezos), по-известен просто като Джеф се използва совалка, която излита като ракета, и се приземява като самолет", обясни директорът на ИКИТ-БАН. Той прогнозира, че този космически туризъм, колкото повече се развива в бъдеще, толкова по-евтин ще става, но "цената му няма да падне много".
На въпрос кога космическите полети могат да станат "по-масови" и достъпни за повече хора на Земята, проф. Желев обясни, че всичко ще зависи от това какви финанси, усилия и научни достижения ще се вложат в света, за да станат полетите по-дълги. "Сега хората, летели в тези първи полети, са доволни, че са били за десет минути в Космоса. Но в бъдеще космическите пасажери ще искат да изкарат едно денонощие, пътувайки, или да се скачат с Международната космическа станция", коментира директорът на ИКИТ-БАН.
На 26 юли в "София тех парк" ще се състои инициативата "Ало, Космос! Говори България", организирана от Атлантическия клуб в България и от посолство на САЩ у нас. На събитието български ученици ще имат възможността да задават въпроси за тайните на Космоса към астронавтите от Международната космическа станция.
Инициативата ще е много полезна за учениците, защото преди години връзките с Международната космическа станция /МКС/ бяха "само служебни". Сегашната връзка с астронавтите на МКС, която ще е на 26 юли, ще е "научнопопулярна" и в нея ще участват ученици, задавайки интересни въпроси на астронавтите, отбеляза проф. Георги Желев.
България е в предприсъединителния период за прием в Европейската космическа агенция /ЕКА/, като присъединяването става на правителствено ниво и държавата плаща членския внос за ЕКА, съобщи директорът на Иститута за космически изследвания и технологии на БАН. Той обясни, че е завършил проект към Европейската космическа агенция на ИКИТ-БАН, като водещ институт, но заедно с Института по криобиология към Селскостопанската академия.
По проекта българските учени създадоха меню за космонавти - първо, второ и трето ястие. Космическата храна се приготвя по специална технология, като във вакуум и при ниски температури се изтегля водата, и по този начин се запазват хранителните и вкусовите качества на храната. Така космическите храни стават леки и се пакетират. С тях могат да се хранят космонавти, военнослужещи, подводничари и алпинисти, които ще изкачват високи върхове и трябва храната, която носят, да е по-лека, обясни проф. Георги Желев.
Той коментира, че "българската космическа храна се предпочита от астронавтите на Международната космическа станция, защото е по-вкусна и има повече подправки". Създадено беше меню с космическа храна, но трябва да се обновят производствените мощности в Института по криобиология, защото там машините са стари, каза директорът на ИКИТ-БАН.
В момента завършваме и друг проект, който е във връзка с космическата оранжерия "Свет", като този проект отново е по програма на Европейската космическа агенция. Проектът е за имитиране в лабораторни условия на различни стресови ситуации и аварии, свързани с космическата оранжерия "Свет". Прави се модел за отреагиране в тези ситуации, обясни проф. Желев.
Той съобщи, че е завършил и проект на ИКИТ-БАН, свързан със селското стопанство, който е за определяне на състоянието на посевите - основно на пшеница. Използват се дистанционни данни от спътникови изображения от Космоса. Работим и по подобен проект за горите, при който се използват дистанционни данни от Космоса и наземни данни за валидиране, обясни директорът на ИКИТ-БАН.
"По-голям е проектът за разработване на дозиметъра "Люлин МО" на спътника "Екзомарс", който лети около Марс сега. Апаратурата "Люлин МО" е българска и е голяма колкото две кутии с цигари. От нея получаваме в момента данни за радиационната обстановка и те се анализират. Това е много важно, защото трябва да се изчислят какви дози радиация се очакват по пътя към евентуалните бъдещи мисии до Марс", обясни проф. Георги Желев.
Последвайте канала на
Свързани новини
Джеф Безос излетя към Космоса
20 юли 202116:14
Джеф Безос се отправя към космоса без пилоти и инженери
19 юли 202116:09
Джеф Безос дарява 200 милиона долара на комплекса "Смитсониън"
15 юли 202107:02
Безос, Брансън и Мъск: кой ще спечели надпреварата в космическия туризъм?
07 юли 202116:07
Джеф Безос се оттегля като главен изпълнителен директор на „Амазон“
06 юли 202108:18
Ричард Брансън предвижда да полети в космоса преди Джеф Безос
02 юли 202110:53
Климатолечението ще залегне като форма на здравен туризъм в Странджа и Южното Черноморие
03 ноември 202118:08
Джеф Безос дава 2 милиарда долара за възстановяване на природата
02 ноември 202115:08
"Върджин галактик" отлагат редовните полети за космически туристи
15 октомври 202117:53
Ахмед Ахмедов "скъса" мрежата на Хебър
България се натресе на тим с куп играчи от Висшата лига за влизане в дивизия "В" на Лигата на нациите
Жребият в Лигата на нациите определи: ще има повторение на последните два изцяло европейски финала на световни първенства
Черна гора - България
Станислав Генчев: Бяха тежки дни!
Илиан Илиев: Ирландците не бяха моят най-предпочитан противник
Коментари 1
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Борисов би 6 часа път, за да почерпи на банкет в Дулово: говори за Шенген и се самопромотира като евентуален премиер
22 ноември 202419:17
Надежда Йорданова е ядосана заради "оставката" на Даниел Чипев от БНТ: Това е огромен проблем
22 ноември 202417:57
Павела Митова от ИТН: Силви Кирилов е уролог, явно бърка в здравето на големите мъже в политиката ни
22 ноември 202417:39
Росен Плевнелиев: България затъва, единственото ни спасение е еврозоната
22 ноември 202418:49
Ето какво пише в общата декларация, която ни отваря вратите за сухопътен Шенген
22 ноември 202417:21
Водещите новини! От март 2025 г. България ще влезе в Шенген? Кремъл: Изстрелването на хиперзвукова ракета е предупреждение към Запада (и още…)
22 ноември 202419:08
Москва има готовност отново да изстреля хиперзвукова ракета
22 ноември 202418:12
Мъск уволни 80% от служителите на X
22 ноември 202417:16
На 23 ноември празнуват три любими български имена
22 ноември 202418:03
2021.07.21 | 12:05