Нашите банки били по-здрави от европейските

  • 03 август 2016 06:29

  • 3650
  • 6
Нашите банки били по-здрави от европейските
©

Дни преди обявяването на резултатите от стрес тестовете и оценките на всички банки у нас финансистите демонстрират все по-голямо спокойствие за изхода от упражнението. Резултатите ще станат публични на 13 август, събота, но вече се подразбра, че трезорите ни са издържали изпита и няма да се наложи държавата да помага за спасяване на закъсали. "Ако сравним данните от приключилите стрес тестове на 51 европейски банки и нашите, ще видим, че те дават повод за много по-голямо доверие към българските банки", коментира вчера Любомир Дацов, бивш зам.-министър на финансите и настоящ член на фискалния съвет. Нещо повече, заделените във фискалния резерв около 2 млрд. лева за евентуална подкрепа на банки ще може да бъдат пренасочени и използвани за предсрочно погасяване на държавен дълг, съобщи "24 часа", позовавайки се на свои източници от Министерството на финансите (МФ).

Вчера от финансовото министерство отказаха официален коментар, като обещаха да отговорят на всички въпроси след 13 август.

Българските банки са презапасени с пари и няма да има банка с отрицателен капитал, посочи вчера Дацов пред БНР. "Средната капиталова адекватност при европейските банки е 13.2%, а при нашите е близо 18%. Самите стрес тестове са упражнения, при които се моделира поведението на вложители и бизнес при хипотетичен утежнен сценарий и резултатите трябва да се четат в този контекст. Въпреки това се съмнявам, че ще има банка с отрицателен капитал", коментира Дацов. Според него в най-лошия случай БНБ може да отправи препоръка към отделни банки техните акционери да увеличат капитала им. Това се прави, ако други мерки - продажба на активи или ограничаване на кредитирането, не са дали резултат. Нашите банки вече предприеха такива стъпки в очакване на оценката на активите и стрес тестовете. Ако и след подобни мерки има отклонение от изискването за капиталова адекватност от минимум 8%, собствениците трябва да пристъпят към увеличаване на капитала", уточни пред "Сега" финансистът. Обикновено това не става веднага, а в определен срок от 2-3 години. Ако собствениците не могат сами да осигурят необходимия капитал, се привличат нови акционери, опция е и сливане с друга банка. Едва след провал на тези опити се допуска намеса на държавата, но едва ли ще се стигне дотам, изтъкна Дацов. "Показателно е и спокойствието на самите банкери", допълни той.

Засега не е ясно какъв дълг може да се погасява предсрочно с осигурения буфер от 2 млрд. лв. и как това ще промени дълговата политика на България за бюджетната 2017-а година. Тази година лимитът за дълга бе определен на 5.3 млрд. лв., включително и близо 2 млрд. лв. буфер за финансова подкрепа при евентуални ликвидни проблеми на отделни банки.

Последвайте канала на

Калина Христова
3650 6

Свързани новини

Коментари 6

Добави коментар
FM

2016.08.12 | 08:13

6
Щом Нашите Банки са по-здрави от Европейските. Един Лев, колко Евро е.

2016.08.12 | 08:10

5
Ами ,по здрави са !Нали ни свалят по 18 кожи !Западналите едва по най-много 4 кожи !
Каро

2016.08.12 | 08:10

4
Толкова са здрави, че фалират а във други се наливат пари на данъкоплатеца, за да не фалират.

2016.08.12 | 08:10

3
абе, вие нямате ли си редактор по финансовите писания??????????????

2016.08.12 | 08:10

2
Ние нямаме банки, имаме лихварски дружества.

2016.08.04 | 12:06

1
Ко? Не.

Добави коментар

Водещи новини