Злонамерени ботове генерират 30% от интернет трафика

  • 06 ноември 2023 14:15

  • 1039
  • 0
Злонамерени ботове генерират 30% от интернет трафика
© Freepik
Слушай новината Слушай новината

През първите шест месеца на 2023 г. ботовете са генерирали малко под половината (48%) от целия интернет трафик. Злонамерените ботове съставляват по-голямата част от това количество: общо 30%, според актуални данни.

През юни 2022 г. е проведена кибератака срещу срещу най-голямата китайскоезична платформа в Австралия, „Media Today“: нападателите са направили над 20 милиона опита за нулиране на потребителски пароли в регистрационната система на платформата. Тези нападатели обаче не са хора. Атаката е дело на ботове – сложни, автоматизирани програми, които се роят из интернет, изпълнявайки предварително зададени инструкции, пише technews.bg.

Добри и лоши ботове

Каква е разликата между добрите и злите ботове? Добрите вършат полезна работа. Например те събират данни за търсачките. Злите атакуват различни цифрови системи, уеб приложения и интерфейси за програмиране на приложения (API) с намерение за кражба на данни, измама, отказ на услуга и др. Правят го със скорости и обеми, които хакерите-човеци не могат да постигнат.

Ботовете решават по-бързо от хората тестовете "Аз не съм робот"

Атаките с лоши ботове еволюират и стават все по-сложни. Те са все по-добри в имитирането на човешкото поведение и заобикалянето на традиционните контроли за сигурност. И след като пробият, те се използват за по-усъвършенствани атаки срещу организации.

Това включва сканиране за уязвимости за намиране и използване на грешки, както и атаки с груба сила и „пръскане“ д пароли за компрометиране и превземане на имейл акаунти. Ботовете са въоръжени с милиони потенциални пермутации на потребителски имена и пароли и ще бомбардират своите мишени безмилостно, до постигане на успех.

Проблемът с API

Приложните програмни интерфейси (API) са все по-честа мишена за атаки с ботове, тъй като са сравнително недостатъчно защитени и се използват широко за автоматизирани процеси и комуникации. Освен това нарастващото използване на API улеснява достъпа на ботовете и манипулирането на данни в мащаб.

Нападателите се насочват към приложения, които използват API за достъп до имейл акаунти. Това може да е, например, маркетингово приложение за имейли, което изпраща и проследява групови или персонализирани електронни писма до потенциални или съществуващи клиенти.

Търговците на дребно по света губят над 100 милиарда долара пропуснати приходи всяка година поради измами

Приложните програмни интерфейси (API) са проектирани за свързване и споделяме ма данни между други приложения – и човек може лесно да подцени колко беззащитни са данните в такава ситуация. Комбинацията от недостатъчно защитени интерфейси на приложенията, слабите политики за удостоверяване и достъп, отвореността към външния свят и липсата на специфични мерки за сигурност срещу ботовете – като ограничаване на обема и скоростта на входящия трафик – оставя тези API и данните, които съхраняват, изключително уязвими за пробив.

Побеждаване на лошите ботове

Организациите могат да бъдат претоварени от големия брой решения, които изглежда са необходими, за да се преборят с ботовете. Добрата новина е, че много доставчици на сигурност разработват консолидирани решения, известни като услуги за защита на уеб-приложения и API (WAAP) и защитни стени на уеб-приложения (WAF). Те които осигуряват стабилна защита срещу лоши ботове, независимо под каква форма идват и каквато и да е целта им.

Защитната стена за уеб-приложение (WAF) наблюдава и филтрира входящия и изходящия трафик между дадено уеб-приложение и интернет. WAF може да защити API от бот-атаки по няколко начина:

IP репутация: WAF може да блокира или регистрира заявки от известни злонамерени IP адреси, които са свързани с ботнети, проксита, които ботовете използват за стартиране на атаки, или анонимни мрежи за маршрутизиране.

Ограничаване на скоростта: WAF може да ограничи броя на заявките, които дадена програма или клиент може да отправи към API в рамките на определено време. Това може да попречи на ботовете да претоварят целевия API с порой от заявки или да извършат груба атака срещу него.

Откриване на сигнатура: WAF може да открива и блокира заявки, които съответстват на предварително дефинирани модели на злонамерено поведение, като например SQL инжектиране или междусайтови скриптове. Това може да попречи на ботовете да се възползват от грешки в API или да инжектират зловреден код.

Поведенчески анализ: WAF може да анализира поведението на програма и да идентифицира аномалии или отклонения от очакваните „нормални“ модели, като например честота на заявките, размер, бисквитки. Това може да помогне на защитната стена да прави разлика между трафика от хора и този от ботове – и да открива всички ботове, които се опитват да имитират човешко поведение.

Наред с това е важно да се засилят основите на сигурността. Тук трябва да се работи за внедряване на силни пароли и многофакторно удостоверяване, поддържане на актуалността на софтуера, провеждане на редовни одити на сигурността и обучение за информираност относно сигурността.

Последвайте канала на

Теодора Павлова
1039 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини