Как пингвините успяват да съхранят топлината си?

  • 30 август 2011 10:00

  • 4263
  • 3
Как пингвините успяват да съхранят топлината си?
© Интернет
Няма друго животно, освен пингвина, което да оцелява в толкова тежки условия. През арктическата зима мъжките императорски пингвини, които в този сезон мътят яйцата, издържат на температури до минус 70 градуса и не виждат слънцето повече от четири месеца. По времето на това изключително изпитание те не поемат никаква храна и вода. 
 
В тази ситуация скупчването един до друг е въпрос на живот и смърт. Птиците от една колония се струпват толкова гъсто, че индивидуалните движения са невъзможни. И въпреки това, колективните движения са задължителни и животоспасяващи. Пингвините в периферията биха умрели от студ, ако в колонията не съществуваше едно постоянно и постепенно разместване на индивидите към центъра на групата.
 
Но как тази перманентна колективна реорганизация се случва така подредено? Как тълпа от стотици хиляди и дори милион индивиди успява да се преподрежда без никой да пострада? Отговор на това дава физиката. Според ново изследване пингвините се движат в своята група на същия принцип, по който звуковата вълна се разпространява в течна среда – само че много по-бавно. 
 
„На всеки 30 до 60 секунди всички пингвини правят малки крачки, наподобяващи вълна през цялото струпване", обяснява Даниел Цитербарт, физик от университета „Ерланген – Нюрнберг" Германия, автор на цитираното изследване, пише списание "Осем".
 
Всяка крачка на императорските пингвини вътре в струпването възлиза на едва 5 до 10 сантиметра, но с времето тези миниатюрни движения водят до организирано и координирано разместване в тълпата. Движещата се вълна от птици на малки крачки е подобна на траекторията, по която звуковата вълна се движи в течна среда, отбелязват изследователите. 
 
Координацията съгласно този физичен принцип позволява на отделните пингвини да не променят позицията си спрямо своите съседи и да се предвижват към центъра и към периферията на струпването без насилие и принуда.
 
Хората също са склонни да се движат на вълни когато са част от голяма тълпа, но при тях, за разлика от пингвините, вълните са хаотични, бурни и често опасни за индивида. Защо това е така остава все още отворен въпрос.

Последвайте канала на

Борислава Борисова
4263 3

Свързани новини

Коментари 3

Добави коментар
Николай Генов

2014.05.16 | 14:53

2
Пингвините се обучават на това изкуство от малки.Способността да се съгласуват действията на огромен брой индивиди от едно ято или стадо или рибен пасаж се предава чрез обучение.Хората също могат да правят това-ако им се обясни и се научат.
Българан

2014.05.16 | 14:53

3
А защо ще им е необходимо да го правят? Пингвините така оживяват. Ако не оживеят ще изчезнат като вид. Хора има навсякъде по земното кълбо. Какво по дяволите трябва да правят заедно за да оцелеят? Единствено нещо което трябва да правят е да не правят нищо!

2014.05.16 | 14:53

1
mnogo blagodarq za tazi imformaciq mnogo mi pomogna za doma6noto po geografiq

Добави коментар

Водещи новини