-
03 януари 2014 14:47
- 7367
- 2
Международната космическа станция е на път да открие сигурни доказателства за тъмна материя през 2014 г., пише британският „Дейли телеграф”. Вестникът публикува списък с най-вероятните научни и технически постижения, които ни предстоят през новата година. Сред тях е първото бебе с трима родители, пазарният пробив на очилата на Гугъл и първото кацане на комета, пише "Новинар".
През април 2013 г. инструмент на борда на Международната космическа станция засече аномалия в космическото лъчение – необичайно голям брой частици антиматерия. Един от механизмите, с които може да се обясни това, е наличието на дълго търсената и все още мистериозна за учените тъмна материя. Според специалистите космическата станция може да е попаднала по следите на неутралино – тежка и стабилна частица, която има свойствата на хипотетичната тъмна материя. През 2014 г. орбиталният космически кораб ще се опита да потвърди това и да засече неутралино. Това би било голям триумф за науката и за Международната космическа станция, чието създаване някои критици смятат за ненужно харчене на пари. Орбиталният апарат е най-скъпото съоръжение, създадено от хора, с цена 16 пъти по-висока от тази на Големия адронен колайдер в Швейцария.
В същото време ускорителят на частици на ЦЕРН тази година продължава да е в процес на ремонт и обновяване. Учените в центъра за ядрена физика в алпийската държава ще анализират стари данни, от които нищо чудно да изскочи нова елементарна частица или ново обяснение за фундаменталните закони за физиката.
Пробив през 2014 г. се очаква и в космическите изследвания. През ноември космическият апарат "Розета" трябва да кацне на повърхността на комета. Сондата е част от европейски проект за изследването на небесното тяло Чурюмов-Герасименко. Това ще бъде първият случай в историята, в който създаден от човека апарат достига до комета. Макар и често да са описвани като мръсни снежни топки заради състава им, който е предимно от лед, кометите са извори на много сложни химични вещества и изследването им може да потвърди или отрече една от основните теории за произхода на живота – панспермията. Според тази хипотеза градивните частици на живота се пренасят от небесни тела с висока скорост като кометите и те ги доставят до всички кътчета на Вселената. Космическата проба може да изследва химическия състав на Чурюмов-Герасименко и да провери дали на нея има необходимите съставки за развитие на живот.
През 2014 г. очакваме новини и от марсохода „Кюриосити”, който продължава мисията си на Червената планета. Сондата тепърва ще изследва висока планина в центъра на кратера, в който се разхожда. „Кюриосити” може да се натъкне на фосилни останки от живот или на химически вещества, които да покажат, че на Марс някога е имало живот. Тази година ще бъде важна и за проекта на Гугъл за изследване на Луната. Очаква се поне два екипа от специалисти да изстрелят към спътника на Земята свои апарати с надеждата да получат награда от компютърния гигант. В същото време НАСА ще направи първия пробен полет на космическия кораб "Орион" – нов апарат, разработван от частна компания, който ще може да вози астронавти до Луната и даже до Марс. Очаква се новата година да бъде добра и за изследванията на по-далечния Космос. Продължава търсенето на планети, годни за живот, което отбеляза огромен успех през 2013 г.
Сред новите технологии, вече готови за потребителите през 2014 г., ще бъдат очилата на Гугъл. Те вече са готови и работят, но досега бяха използвани само от ограничена група предварително подбрани тестови потребители. През новата година очилата на Гугъл излизат на пазара, за да ни запознаят с „подобрената” реалност на компютърния гигант. С помощта на прозрачен екран в очилата, камера и миниатюрен компютър те ще могат да показват на потребителите информация за всичко, което виждат, както и да правят снимки. Гугъл разполагат и с технология, която може да разпознава лицата на хората, които минават по улицата, но от компанията не са включили тази опция в комерсиалната версия на очилата, за да не нарушават личното пространство на минувачите.
В света на биологията новата година също ще бъде много интересна. Британският парламент трябва да гласува дали да разреши нов метод за лечение на генетично заболяване, при което децата наследяват от майките си мутации в митохондриите на клетките. Специалното в този метод е в това, че той включва оплождане, при което се използват не една, а две яйцеклетки от различни жени. Ако жената страда от мутации на митохондриите, учените ще използват само ядрото на нейната яйцеклетка. Те ще го вкарат в яйцеклетка от друга жена, която е здрава. След това тази яйцеклетка ще бъде оплодена със сперматозоид от бащата и ще се роди здраво дете. То ще има трима родители, но само двама от тях – бащата и болната майка, ще са му дали своето ДНК.
Предсказанията на Айзък Азимов се сбъдват
Преди 50 години писателят фантаст Айзък Азимов прави предсказания за това какъв ще бъде светът през 2014 г. Много от неговите твърдения се оказват невероятно точни. Азимов предрича бума на безжичните технологии, масовото използване на ескалатори и дори на движещи се пътеки в летищата и метростанциите, използването на безпилотни апарати на Марс, сателитните телефони и телефонните разговори с видеокамера. Според писателя една от най-популярните нови технологии на научните панаири през 2014 г. ще бъде триизмерният телевизор.
Създателят на думата роботика предполага, че през тази година хората все още няма да използват масово роботи, но те вече ще съществуват и ще се развиват бързо. Според него хората вече ще разработват и роботизирани коли, които да се движат без човешка помощ – технология, която в момента набира скорост.
За състоянието на обществото през 2014 г. Азимов казва: „Хората ще се отдръпват от природата и ще създават среда, която да е възможно най-удобна за тях”. Заради развитието на новите технологии според писателя човечеството през тази година ще страда все повече от скука и тези, които могат да вършат творческа работа, ще бъдат истинският елит на 2014 г.
Последвайте канала на
Свързани новини
19 млн. долара за снимка на черна дупка
19 декември 201310:37
Тайнствен втори код се крие в ДНК
16 декември 201308:34
Откриха процесор в мозъка
29 октомври 201308:30
Откриха метод за раждане на деца с ДНК от трима родители
20 януари 201220:54
Microsoft прави крачка в еволюцията
30 април 201510:54
В бъдеще ще правим секс само за удоволствие
07 януари 201418:17
Ахмед Ахмедов "скъса" мрежата на Хебър
България се натресе на тим с куп играчи от Висшата лига за влизане в дивизия "В" на Лигата на нациите
Жребият в Лигата на нациите определи: ще има повторение на последните два изцяло европейски финала на световни първенства
България не успя да преодолее Черна гора, следва челен сблъсък в Ботевград
Станислав Генчев: Бяха тежки дни!
Илиан Илиев: Ирландците не бяха моят най-предпочитан противник
Коментари 2
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Борисов би 6 часа път, за да почерпи на банкет в Дулово: говори за Шенген и се самопромотира като евентуален премиер
22 ноември 202419:17
Божидар Божанов (ДБ): С ПП имаме различни оценки на рисковете
22 ноември 202421:26
Калин Стоянов: Определени хора могат да бъдат определени като политически лицемери - това лъсна
22 ноември 202421:31
Тошко Йорданов: Кандидатурата на Силви Кирилов е спасителен пояс не само за българското общество, но и за парламентаризма
22 ноември 202421:47
Елена Поптодорова не вярва нещо да се обърка по пътя ни към Шенген
22 ноември 202420:25
Водещите новини! От март 2025 г. България ще влезе в Шенген? Кремъл: Изстрелването на хиперзвукова ракета е предупреждение към Запада (и още…)
22 ноември 202419:08
Путин разпореди серийно производство на ракетите „Орешник“
22 ноември 202419:38
Зеленски: Светът трябва да даде сериозен отговор на Путин
22 ноември 202422:50
Директорът на ЦЕРН д-р Фабиола Джаноти: Без науката - не можем да спасим света
22 ноември 202422:05
2014.03.14 | 19:07
2014.01.08 | 22:51