)
"Природата може да ни изненада, но според настоящите тенденции светът се затопля по-бързо, отколкото сме свикнали," казва Мърчант в имейл до Live Science. "Това означава, че всички последици ще ни застигнат по-скоро, отколкото очакваме."
Мърчант отбелязва, че тенденцията на затопляне на океаните се е ускорила през последните 15 години, тъй като Земята поглъща не само повече топлина, задържана от парниковите газове, но и повече слънчева светлина.
Океаните се затоплят с нарастващи темпове, като това е сигурна индикация за ускоряването на климатичните промени като цяло, се посочва в ново изследване.
Това означава, че ако затоплянето на океаните се ускорява, то и климатичните промени се ускоряват.
Авторите на изследването подчертават, че темпът на затопляне на повърхността на океаните – и съответно глобалното затопляне – през последните четири десетилетия не може да се използва като точен ориентир за бъдещето, тъй като се очаква още по-интензивно затопляне, ако не се предприемат мерки за смекчаване на климатичните промени.
Водещият автор - Кристофър Мърчант, професор по наблюдение на океаните и Земята в Университета на Рединг, Обединеното кралство, обяснява, че океаните до голяма степен определят темпа на глобалното затопляне, тъй като те са основният топлинен резервоар на Земята и абсорбират топлината от атмосферата.
Изследователите смятат, че това повишено поглъщане на слънчева енергия е свързано с намалена облачност, което позволява на повече слънчева радиация да достигне повърхността на планетата. Глобалното затопляне също така намалява снежната и ледена покривка, която иначе би отразявала слънчевата светлина обратно в космоса.
Мърчант и неговите колеги използвали сателитни данни, за да моделират промените в средните глобални температури на морската повърхност през различни десетилетия. Екипът е установил нарастваща тенденция на затопляне, наред с естествени колебания, причинени от явления като Ел Ниньо.
Парникови газове като въглероден диоксид (CO₂) и метан (CH₄) задържат топлината в атмосферата, което загрява планетата, а впоследствие и океаните. Този процес, наред с други човешки дейности и естествени колебания, е основен фактор за енергийния дисбаланс на Земята, който се е удвоил през последните две десетилетия.
Темпът на затопляне на повърхността на океаните се е увеличил от 0,1 градуса по Фаренхайт (0,06°C) на десетилетие през 80-те години до 0,5°F (0,27°C) на десетилетие днес. Този ускорен темп на затопляне ще се повтори през следващите две десетилетия и ще нарасне още повече, ако не се заемем с разрешаването на проблемите, които причинява климатичните промени.
Учените са установили, че затоплянето на океаните се е увеличило над четири пъти през последните 40 години, като в бъдеще скоростта вероятно ще се повиши. Резултатите от изследването са публикувани във вторник, 28-ми януари в сп. Environmental Research Letters.
"Ако искаме да стабилизираме климата, трябва да удвоим усилията си да поддържаме начина си на живот без изкопаеми горива," казва Мърчант. "Добрата новина е, че значителна трансформация вече е в ход в световен мащаб."
Глобалното затопляне води до покачване на морското равнище, което застрашава крайбрежните общности, засилва екстремните метеорологични явления и изсушава земите, затруднявайки земеделието. Учените предупреждават, че ако климатичните промени не бъдат овладени, те ще причинят неизмерими страдания на милиарди хора и ще доведат до изчезването на една трета от видовете на Земята.
Изследователите свързали ускореното затопляне на океаните с климатичните промени и факта, че Земята поглъща повече енергия, отколкото излъчва – явление, известно като енергиен дисбаланс на планетата.
Необходимо е да се откажем от изкопаемите горива, сочат резултатите от проведеното изследване.
Последвайте канала на