)
"Сега обхванахме целия диапазон от това, което Хъбъл наблюдава, и можем да изключим грешка в измерването като причина за напрежението на Хъбъл с много голяма увереност", каза физикът от Джон Хопкинс.
Дълго време учените вярваха, че разбират колко бързо расте Вселената, но колкото повече научават, толкова теориите им се оказват по-малко вероятни.
Лагерът от учени, който е привърженик на настоящите доминиращи модели, обаче, има отговор. По думите на астрономите звезден прах или дори твърде големи звездни струпвания, може да са причина за обърканите резултати за скоростта, с която се разширява Вселената.
Например, "Константата на Хъбъл" измерва скоростта, с която се разширява Вселената. Единственият проблем? Различните инструменти продължават да осигуряват различни стойности за това. В резултат на това вече не можем да говорим за константа, а за "напрежението на Хъбъл".
Насочвайки телескопа "Джеймс Уеб" дълбоко във Вселената, за да се опитат да потвърдят сложните числа на Хъбъл през 2023 г., учените бяха озадачени, когато по-новият телескоп потвърди откритията на своя предшественик, задълбочавайки несъответствието.
"С отхвърлянето на грешките в измерването", каза той на НАСА, "това, което остава, е реалната и вълнуваща възможност да сме разбрали погрешно Вселената".
"Това повдига интересна възможност", обяснява физикът и носител на Нобелова награда Адам Рийс в блог на НАСА, "голяма част от това, което сме мислили, че знаем за Вселената, може да е погрешно".
Последвайте канала на