)
Накити на викосопоставена благородна дама от 13-14 век от днес са част от експозицията на Исторически музей "Искра". Това обяви пред журналисти проф. Николай Овчаров.
Археологът изрази и хипотезата, че те са били заровени при извънредни обстоятелства. Според последните данни, посочени от проф. Овчаров, османското нашествие по нашите земи става през 1369-1370 година, веднага след падането на Одрин. Твърде е възможно благородната дама набързо да е заровила ковчежето със скъпоценните бижута, принудена от настъплението на османските нашественици. Най-вероятно не са успели да достигнат до свободните български територии, предполага изследователят.
Проф. Николай Овчаров продължава да разплита историята на болярката от Крън.
Според археолога най-вероятно тя е живяла в средновековния град Крън. До този момент няма точни свидетелства, които да посочат местоположението на града. Има различни хипотези - село Крън, село Бузовград, село Тьжа или квартал "Кулата" в Казанлък.
Според археолога подобни женски накити по нашите земи са открити само край село Долише, близо до Варна. Но откритата огърлица от планински кристал няма аналог.
Според проф.Овчаров, скъпоценните накити и монетите са били заровени заедно. По думите му, за това, как е изглеждала тази българска принцеса, може да се съди по образа на болярката Арета, съпруга на деспот Константин, съвременник на цар Иван Александър. Фреска с лика ѝ има запазена край Пирот, който по това време е бил част от Втората българска държава.
Цялото това уникално средновековно съкровище бе открито при спецакция на полицията, през 2017 година, в кутия за шах, намерена в колата на иманяри.
"Може ли това да е крънската принцеса?" - попита Николай Овчаров по повод на факта, че Крънската хора - област, е заемала изключително голям район, стигала е дори до Ямбол.
За болярката напомнят само женски украшения, изработени от сребро с дебело позлатяване. Те представляват 2 чифта наушници, фино колие с висулка със същите орнаменти - торква, която няма аналог сред откритите през годините подобни накити, огърлица от планински кристал - кварц и карнеол, 7 монети, от които 5 златни с лика на Андроник II Палеолог и още 2 - 1 златна и 1 сребърна монети. Най-старата монета от тях е златната монета на никейския император Йоан II Дука Ватаци, съобщава БТА.
Последвайте канала на