Министър Христо Хинков: Състоянието на здравната система сега може да се опише с думата фрагментация

Булфото (архив)
share

"С думата фрагментация" може да се опише състоянието на здравната система сега". Това каза министърът на здравеопазването Христо Хинков по време на конференция „За по-устойчива здравна система на България", предаде БТА.

Организатори на събитието са Българо-швейцарската търговска камара, Германо-българската индустриално-търговска камара и Американската търговска камара в България.

"Фрагментацията е на всички нива - на лечебния процес, на потоците информация, на изписването на лекарства", каза министър Хинков.

По думите му, когато информацията се събере в една система, каквато е Националната здравноинформационна система, "ще видим колко сме напреднали всъщност". "Ние никак не сме зле по отношение на иновациите в системата и постиженията", добави министърът.

"Съществено е да се каже, че демографските показатели се влияят от около 10 на сто от здравната система и това се отнася не само за България", каза още министър Хинков.

Той допълни, че 40% се влияят от личното поведение, 40% - от икономическите фактори и още 10% - от  околна среда и наследственост. "Това са данни за Западна Европа и за Северна АмерикаИ, посочи той.

Според Хинков тези данни означават, че здравните системи, колкото и да се подобряват, ако не започне промяна в отношението на населението към собственото здраве, ако няма промени в общественото здраве, ако няма промоция на здравословен начин на живот, никога няма да се постигне желаният резултат.


Председателят на парламентарната комисия по здравеопазване проф. Костадин Ангелов каза, че винаги се говори каква трябва да е здравната система и как ще я направим по-добра. По думите му през последните 20 г. няма такъв резултат, който да се е отразил върху демографските показатели. "По показателите „смъртност“ и „заболеваемост“ сме на последно място в ЕС и в крайна сметка от това следва да направим извода, че нещо не правим както трябва", каза още той. "Фокусът, който може би трябва да сложим, е да променим тези базисни показатели и да започнем да работим основното към това", изрази мнението си проф. Ангелов.

"Ако има политическа воля и съгласие, всичко е възможно", каза още проф. Ангелов и допълни, че му харесва идеята за създаване на надинституционален борд, който да може да задава насоката и експертно да следи изпълнението на НЗИС. "В борда би трябвало да се включат лекари и експерти, имащи визия в здравеопазването, защото ако не познаваме всички кътчета на здравната система, няма да постигаме резултат в управлението на системата", посочи Ангелов.

Националният съвет за хората с увреждания одобри промени в наредбата за медицинските изделия

 

Водещи новини

Още новини