Това обяви америксанската федерална Администрация за храните и лекарствата (FDA). В съобщението на здравния регулатор на САЩ се допълва, че ще бъде направен преглед на няколко продължителни изследвания, които са показали наличието на връзка - макар и слаба - между силиконовите импланти и рядко срещана форма на рак.
"Ключовото ни послание е, че подплънките в гърдите не са нещо, което се поставя веднъж и се носи до края на живота. Колкото по-дълго ги имате, толкова по-вероятно е да си имате проблеми, коментира Джеф Шурен, директор на Центъра за протезиране и радиологични здравни изследвания към FDA.
Според Американското общество на пластичните хирурзи през 2010г. в САЩ са направени почти 400 хиляди процедури за уголемяване или коригиране на бюста, включително поставянето на импланти.
Проучвания, цитирани от агенция "Ройтерс", показват, че до 70% от жените с възстановителна операция и до 40% от тези със уголемен със силикон бюст се нуждаят от нова операция след 8 до 10 години.
FDA посочва, че най-често срещаните проблеми са втвърдяване на гръдната тъкан около импланта, спукване или спадане на силиконовата подплънка и необходимостта от допълнителна хирургическа намеса.
Други регистрирани от статистиката усложнения са набръчкването на импланта, асиметричното му изкривяване, белези след операцията, болка и инфектиране на мястото на интервенцията.
Проучванията сочат и за минимална връзка между имплантите и анапластичната едроклетъчна лимфома - форма на рак, поразяваща около 3000 американци годишно.
Шурен изрично изтъква, че "връзката - ако изобщо има такава - е много, много малка" По думите му между 1997г. и 2010г. по цял свят от около 5-10 милиона жени със силиконови импланти в гърдите е съобщено за около 60 случая на подобна лимфома.
Като цяло, от FDA посочват, че повечето рискове са вече добре познати, че повечето жени са доволни от резултата и че се препоръчва непрекъснато да следят за поява на проблеми, за да се реагира навреме.
Силиконът се сменя на всеки 8 - 10 години
- 22.06.2011 | 19:37
- 1844