Сестрите искат промяна на здравния модел в страната, държавата не приема

Булфото (архив)
share

Днес в 15:00 часа от името на медицинската сестра Мая Илиева получихме искания, свързани с промяна на здравноосигурителния модел в страната. Това обаче не е елементарна структура, която касае само медицинските сестри и специалистите по здравни грижи, а цяла система, включваща всички структури и звена, които се грижат за нашето здраве. В тази връзка искането не може да е насочен към едно конкретно съсловие, тъй като ще постави в риск и ще дестабилизира цялата здравна система. Това заяви заместник- министърът на здравеопазването Жени Начева на брифинг в Министерски съвет.

Тя подчерта, че искането не може да бъде насочено само към конкретни хора, а не към цялото съсловие, тъй като ще постави в риск цялата здравна система. Именно по тази причина държавата не може да изпълни искането на протестиращите медицински сестри, стана ясно на брифинга.

Борисов за протеста на сестрите: Начинът, по който трябва да се действа в една правова държава е друг

Начева изтъкна, че исканията на сестрите са справедливи и държавата остава отворена за диалог за подобряване на условията им на труд.

Тя припомни, че през 2019 г. са били дадени допълнително общо 80 млн. лева на лечебните заведение, за да се подобрят условията на труд на служителите в лечебните заведения.

Безпрецедентната ситуация се развива в условията на заплаха за здравето на гражданите заради коронавируса, когато структурите на здравната помощ са в готовност от два месеца. В същия този момент много медицински сестри се грижат за пациенти, това са хора, заслужаващи нашите адмирации“, каза зам.-здравният министър.

Считаме исканията са политически, тъй като се настоява за цялостна промяна на модела на здравеопазване. Би било твърде безотговорно да се подпише споразумение само с няколко лица. Съзнаваме и уважаваме професията на медицинските сестри, но те не представляват цялото съсловие, заяви министърът на труда и социалната политика Деница Сачева.

Трябва да се съобразим с интересите на всички. На този етап не сме готови да подпишем такова споразумение, което би дестабилизирало здравеопазването“, категорична бе тя.

Не поставяме под въпрос правото на протест на никой. Не бива формата на протест да предизвиква смут. Политиката трябва да търси баланс между различните“, заяви вицепремиерът Томислав Дончев.

Ананиев за екшъна с медсестрите: Провокация срещу държавността

И към момента се опитваме да намерим решение. Решение как да се разруши една система, няма как да подпишем. Продължаваме да сме отворени за диалог и то във форми, в които разговор е възможен“, изтъкна той.

Дончев се обърна към политиците, които се опитват да овладеят държавата. „Пазете държавата, защото друга нямаме, институциите и законите. Да се опиташ да се ползваш от страдащи хора е грях от християнска гледна точка“.

НСО са предприели по-толерантен и щадящ подход. Има формат, в който тече социален диалог. Не сме в състояние да влезем в индивидуален диалог с когото и да е“, каза още вицепремиерът.

Водещи новини

Още новини