Бум на високото кръвно заради смяната на времето

share

Епидемия от хипертония пламна през последното денонощие, след като стрелките на часовника бяха преместени с цял час напред.

Над 80 повиквания бяха регистрирани по телефона от пациенти с внезапно вдигнато кръвно, губене на равновесие и дори инсулти, сочат данните от медицинските журнали на Центъра за спешна помощ София-град през уикенда.

Късното лягане по навик и ранното ставане в комбинация с притеснението, че човек може да се успи са причина за обострените състояния на хипертониците, обясни д-р Славчо Славчев – председател на Дружеството по медицина на съня и основател на фондация „Сън и здраве”, информира в. "Монитор".

Откраднатият един час разбива системите в организма, балансът в него се нарушава, психиката се обостря, тревожността нараства, раздразнението и избухливостта също. Човек става нетолерантен и дори заядлив, изброи най-острите състояния в резултат на промяната специалистът.

Поне седмица е необходима, за да се приспособи човек към новото часово време и психиката му да се настрои по такъв начин, че промяната да не й влияе. Докато това се случи и човек все още е нервен, да не взема важни и решаващи за живота му решения, както и да не предприема делови преговори, ако се чувства все още раздразнителен от недоспиването в резултат на откраднатия час, съветва специалистът. Той припомни, че трябва да спим поне 7-8 часа нощем и препоръчва да се избягват продължителните шофирания, както и да се почива на всеки кръгъл час при еднообразна работа, тъй като монотонността в комбинация с недоспиването водят до катастрофи и трудови инциденти.

Без алкохол в следващите седем дни, по-лека храна без тлъсти меса, но добър секс преди сън, препоръчват специалистите като средство срещу недоспиването и по-лесната адаптация към нормалния ритъм от местенето на часовника и преодоляването на стреса за организма.

Да се преустанови смяната на времето през пролетта и есента. За това пък ще настояват лекарите от Дружеството по медицина на съня. Световната практика показва, че от това производителността на труда не става по-голяма, тъй като човек е поставен в стрес и не може да бъде продуктивен на 100%, обоснова се председателят на дружеството д-р Славчо Славчев.

Водещи новини

Още новини