Смяната на времето - опасна за здравето

  • 25 март 2014 13:44

  • 2823
  • 1
Смяната на времето - опасна за здравето
©

Голямото напрежение тази година стартира на 29 срещу 30 март, т.е. идната събота срещу неделя. Започва принудителното пренастройване на всяка клетка от тялото към лятно часово време.

Уж рутинна смяна, която с модерен софтуер на телефона, в лаптопа вече дори не се налага да въртим стрелки, часовниците ни сами дръпват с час напред. А в същото време всеки път промяната е изпитание за сърцето, нервите, стомаха и какво ли още не, предупреждават лекарите. Причината изглежда елементарна на пръв поглед - будим се с час по-рано при лятното часово време, но пък и заспиваме по-рано вечер.

Какво толкова? Всъщност не е толкова просто, категорични са специалистите. Да, ставаме час по-рано, за да сме в крак с новия часови график. Но организмът продължава да заспива по „нормалното" време - с час по-късно, заради създадения през есента и зимата стереотип.

Много хора смятат, че за регулирането на биологичния им часовник е нужна не повече от седмица. Това е така, но в най-общия осреднен случай, казват експертите по хронобиология. Защото голяма част от хората разстройват съня си за много по-дълго - за месец, дори за два и повече. А пълноценният сън е изключително важен за релакса на сърцето, което нощем работи на „щадяща програма", пише vsekiden.com.

Докато спим, епифизата отделя ценния хормон мелатонин, необходим за правилното функциониране на ендокринната система. Мелатонинът, известен още като хормона на младостта, циркулира нощем в кръвта, обновява клетките. И така с превъртането започват проблемите - тревога, безпокойство, напрежение, панически кризи, депресия и безсъние. Това отчитат психиатрите и психолозите при смяната на часово време върху организма на човека.

Хронобиолозите смятат, че смяната на часовото време се отразява много зле на хората, тотално се разстройва биологичният часовник. Според тях всички преживяват несгодите на промяната, макар и не всички да го отчитат и признават. Едни го усещат по-осезателно, други - по-малко.

Тези, които го преживяват по-силно, са отпаднали, трудно се концентрират, лесно се изморяват, стават раздразнителни, неща, които са вършили с лекота, почват да им струват усилия, правят много грешки и в работата си. Най-опасно въртенето на стрелките е за хората, които и без това са в стрес, и за страдащите от хронични заболявания. Особено чувствителни са тези със сърдечносъдови заболявания и с диабет.

Специалистите сочат, че в понеделника след смяната на часовото време сърдечносъдовите проблеми скачат с 60%. Потърсилите спешна помощ за сърдечна аритмия, хипертония или инфаркт се увеличават повече от двойно. С около 10% се увеличават само инфарктите в опасния понеделник. Медиците свързват изместването на стрелките с факта, че именно през април-юни са най-много случаите на инфаркти и инсулти.

По данни на СЗО смяната с лятното часово време предизвиква безсъние при 40-45% от хората в Европа, включително и в България. Увеличава се даже с около 15% броят на пътнотранспортните произшествия непосредствено след смяната. Още по-чувствителни към смяната на времето са децата и старите хора.

Всяко преместване на стрелките на ритъмния биологичен часовник на човешкия организъм напред или назад неминуемо води до сериозни трудности в неговата адаптация, категорични са огромната част от медиците по света. А някои дори смеят да твърдя, че именно смяната на времето е една от основните причини за рязкото нарастване на „психичните, коронарните, канцерогенните и опорно-ставните заболявания, за податливостта на все повече и повече хора към остро заразните епидемични болести, включително и към СПИН".

Последвайте канала на

Борислава Борисова
2823 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар
111

2014.04.03 | 09:51

1
Кога най после ще се отмени лятното часово време . Трябва обществена нетърпимост към този проблем. Крайно време е !

Добави коментар

Водещи новини