Точна сума за размера на потребителската такса при прегледа при лекар не е посочена. Не сме съгласни да се върши социална дейност за сметка на лекарския труд. Това каза общопрактикуващият лекар Николай Брънзалов от Националното сдружение на общопрактикуващите лекари, в ефира на БТВ.
„Беше решено потребителската такса да е 1% от минималната работна заплата. Това е един маркер, който да ни ориентира и който за нас е обективен“, обясни той.
По думите му проблемите са много, а напрежението в съсловието расте. „Голяма част от пациентите са освободени от потребителска такса на база нормативен акт. Пенсионерите заплащат 1 лев, а разликата чрез Министерство на здравеопазването и Министерство на финансите, след това със забавяне от 4 месеца парите пристигат при нас“.
„Аз не бих взел пари от много хора, но това не освобождава държавата от нейните задължения. За съжаление няма голяма чуваемост“, отбеляза д-р Брънзалов.
„Когато дойде пациент и той няма ТЕЛК трябва да заплати 1 лев, а 0,90 лв. да ни преведе НОИ. Когато дойде дете то е освободено от потребителска такса за сметка на лекарския труд. Един лев се дават от държавата. Колегите, които имат повече деца в практиката си, може да си тръгне след края на работния ден и с празен джоб. Някои вече изнемогват. Педиатърът с нищо не е виновен, че изповядва тази професия. Това е високоспециализиран труд. Средната възраст на един лекар у нас е 58 години, сподели общопрактикуващият лекар“, каза д-р Брънзалов. Той посочи, че кабинетите им са обзаведени лично от лекарите, плащат и наеми. За да нямаме банкрутирали лекари, трябва държавата да помогне.
Той добави, че от съсловието са за диалог. „Не искаме да правим протести, а да седнем и да се разберем“.