Повече от половин милион българи или точно 582 809 души нямат джипи в града или селото, в което живеят.
Най-често причината за това е, че съответното населено място е отдалечено и непривлекателно, в затънтен или беден район или е труднодостъпно. Затова жителите са принудени да се запишат в листа на общопрактикуващ лекар в най-близкия до тях град или село.
Статистиката е от справка на Министерството на здравеопазването, пише в. “Труд”. Според документа незаетите джипи практики в държавата са 424. По тази причина майки и деца, възрастни и болни хора, когато бъдат застигнати от заболяване, ненадейно се почувстват зле (не става дума за спешни състояния) или имат нужда от направление за преглед, пътуват с десетки километри, докато стигнат до семейния си доктор примерно в съседния град.
Най-голям проблем с незаетите практики за лични лекари имат в Кърджалийско (виж картата). Там пустеещите работни места за общопрактикуващи лекари са 51. По 27 са незаетите практики в областите Търговище и Силистра, 26 - в Пловдивско и Варненско, 25 - в Разградско и Русенско. Но има и такива райони, където подобен проблем не съществува - като във Врачанско и Габровско.
Държавата се опитва да реши проблема, като чрез здравната каса изплаща допълнителни суми за поемане на неблагоприятните практики. Бонусите започват от 150 лв. и стигат до близо 1200 лв. Но уви и те не са достатъчно привлекателни, защото в области като Търговище, Добрич, Силистра, Пловдив, Хасково и др. има незаети места за джипита от повече от година.
Според специалисти въпреки даваните от касата пари много малко лични лекари биха отишли от големия град на работа в малко селце, още повече ако имат деца в училищна възраст. Дори офертата на някои от селата, че ще предложат булки на младите доктори, не хващат окото. “Трябва този лекар да е голям авантюрист или романтик, за да го стори”, обясни д-р Хасан Адемов (ДПС), депутат от Разград - град в първите редици по места с липсващи джипита. Според Десислава Атанасова (ГЕРБ), председателка на здравната комисия в парламента, ако заплащането на медицинската помощ у нас е адекватно, не само джипитата, но и всички лекари няма да напускат не само своето село или град, но и България. “За съжаление финансовите стимули от касата не са достатъчно привлекателни. Преди години тази роля играеше разпределението, но това не е начин за решаване на проблема”, завърши Атанасова.