Министър Хинков: Евтини лекарства трайно изчезват от пазара у нас

Нова тв
share

Проблемът с недостига на инсулин е хроничен, той се обостря периодично. Това коментира в ефира на Нова министърът на здравеопазването Христо Хинков.

Той отчете, че през декември е имало 15 сигнала за липса на инсулин в аптеки, а след мерките на здравното министерство за януари и февруари сигналите са 5.

Официално: Забранява се износът на инсулин и антибиотици за деца за месец

„Основният проблем е свързан с търговците на едро - няма връзка между тях и аптеките. Някои от търговците на едро имат вериги аптеки, там нещата са добре. Така се получава един недостиг, особено в по-отдалечените райони”, заяви Хинков.

Според него проблемът не е толкова сериозен и няма повод за притеснение. Министърът не изключи да има случаи на незаконен износ на инсулин, въпреки забраната на здравното министерство.

„Беше изнесена информация от ДАНС - не само за инсулин, но и за други лекарства. За конкретни фирми, които се занимават с нерегламентиран реекспорт. Това е секретна информация, прокуратурата се занимава с тях”, добави Хинков.

Той смята, че евтини лекарства трайно изчезват от българския пазар. „Има лекарства в психиатрията, които отдавна изчезнаха. Така е, защото притежателят на разрешението за употреба няма сметка от тези ниски цени, които има тук”, заяви Хинков.

Министърът на здравеопазването каза още, че ще удължават периодично забраната за износ на инсулин, за да бъдат гарантирани необходимите количества за българския пазар.

Хинков беше категоричен, че след ротацията няма да остане на поста, въпреки че е бил увещаван да не си тръгва.

Той коментира и случая с малката Амая, която не дочака трансплантация на ново сърце в Индия: "Родителите на Амая са благодарили на здравната каса, защото когато са се обърнали към нея, всичко е било наред. В един момент са взели решение да се справят сами. Те не обвиняват държавата за трагедията. Здравната каса има достатъчно средства, за да финансира лечения в чужбина".

Почина малката Амая, за чието лечение България събра 750 000 лв.

Той каза, че една от промените в закона за лечебни заведения е създаването отново на Агенция по трансплантации. Преди години имаше фонд за лечение на деца в чужбина. Бавно обаче излизаха решенията от там. Създаването на една такава агенция по трансплантации сега ще координира много по-добре както транспланации в страната, така и в транспорта. 

Водещи новини

Още новини