СЗО: Няма препоръка за ваксиниране с две различни ваксини

getty images
share

Световната здравна организация (СЗО) не препоръчва имунизирането срещу КОВИД-19 с две различни ваксини, когато се изискват две дози за пълна имунизация, предаде ДПА.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33002

Говорителката на организацията Маргарет Харис каза вчера за ДПА, че няма достатъчно данни за възможните рискове при поставяне на първа доза от ваксната на "АстраЗенека" и втора - от препарат на друга компания.

Германия предлага ваксиниране с Moderna и Pfizer след поставена първа доза на AstraZeneca

В изказването си Харис се позова на предварителна препоръка на експертна консултантска група от февруари. Според препоръката засега и двете дози трябва да са от една и съща ваксина. Експертите призоваха за допълнителни изследвания за проучване на съчетаното използване на ваксини.

В Германия има известен натиск да се прибегне до точно такава кръстосана ваксинация, тъй като хората под 60 години вече не се имунизират с ваксината на "АстраЗенека" поради риска от образуване на кръвни съсиреци.
Според здравния министър Йенс Шпан обаче на 2,2 милиона германци на възраст под 60 години вече е поставена първа доза от ваксината на "АстраЗенека" и въпросът сега е как тези хора ще получат пълна ваксинационна защита, за каквато е нужна втора доза.

Без достатъчно данни за възможните рискове не би трябвало да се извършва втора ваксинация с различна ваксина от използваната при първата, каза председателят на германската Фондация за защита на пациентите Ойген Бриш.

Постоянната комисия за ваксинацията (Stiko) препоръчва на хората, на които вече е поставена първа доза от ваксината на "АстраЗенека", да се поставя втора доза от ваксина на базата на информационна РНК - на Пфайзер"/ "Бионтех" или "Модерна", 12 седмици след първата. Решение за това обаче все още не е взето.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33002

Повече за Коронавирус

Водещи новини

Още новини