Проф. Гигов: Смесването на ваксини няма научна обоснованост

gettyimages
share

Ваксинационният план с "АстраЗенека" в България продължава нормално. Това заяви пред БНР проф. Красимир Гигов, председател на Националния ваксинационен щаб.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33059

Той уточни, че случаите на нежелани реакции в страни от ЕС след употребата ѝ са много малък процент.

От около 235 хиляди ваксинирани с тази ваксина в България няма тежки странични явления, подчерта той и обясни, че не би трябвало да има проблем при поставянето на втората доза, ако не е имало и след първата, стана ясно от думите му.

Искате да докладвате за странични ефекти от ваксина - ето как

По думите му смесването на ваксини, като за втора доза се постави друг препарат, няма научна обоснованост: "Ако излезе научно доказателство, ще дадем възможност на пациентите да правят избор в това отношение", увери той.

Проф. Гигов заяви, че отговорност имат медицинските лица, които поставят ваксината, без да са "разпитали пациента за неговото състояние и без да го прегледат".

"Всяко лекарство или ваксина крие в себе си някакъв риск. Не можем да кажем, че тази ваксина ще я използваме в зелените коридори, а тази - няма. Всеки лекар, който поставя ваксина, трябва да се ориентира във възможностите...", каза председателят на Националния ваксинационен щаб.

552 хиляди са ваксинирани в България, съобщи той и уточни, че дозата за т.нар. втора игла се пази за всеки ваксиниран с първа. Има регистрирани единични случаи на ваксинирани хора с две дози, след което са се заразили с COVID-19, обяви проф. Гигов и обясни, че заболяването при тях е преминало много леко, "ако не си бяха направили тест, нямаше да разберат, че са с коронавирусна инфекция".

На 16 април в България се очакват първите дози от ваксината на "Джонсън и Джонсън", каза още председателят на Националния ваксинационен щаб.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33059

Повече за Коронавирус

Водещи новини

Още новини