САЩ за ваксината "Спутник V": Най-големият научен пробив на Русия от времената на СССР

Getty Images/Guliver (архив)
share

Русия направи може би най-значителния научен пробив от съветските времена, представяйки първата в света ваксина срещу новия коронавирус, пише американската агенция "Блумбърг".

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33060

По оценка на агенцията резултатите от третата фаза на клиничното изпитване на "Спутник V", публикувани от сп. Lancet, показвали, че руската ваксина не отстъпва на американските и европейските аналози и е много по-ефективна от китайските препарати, предаде news.bg. 

ЕК не изключва споразумение за Спутник V

Както отбелязва "Блумбърг", след публикацията в престижното научно списание много страни са се "наредили на опашка" в качеството на потенциални клиенти на ваксината, като най-малко 19 страни вече са одобрили "Спутник V" за използване, включително членката на Европейския съюз Унгария, а Бразилия и Индия са на крачка от това.

Според Оксана Антоненко, която е директор на консултантската компания Control Risks, и която е цитирана от "Блумбърг", успехът на руския препарат в борбата срещу коронавируса може да увеличи геополитическото влияние на Москва, особено в Латинска Америка.

Ще получим ли дози от руската ваксина?

Европейските регулатори също започват да разглеждат искане за разрешение на "Спутник V" след обещание на Германия да помогне за ускоряване на тази процедура. Главният редактор на Lancet Ричард Хортън каза пред агенцията, че процесът може да отнеме няколко месеца поради необходимостта да се предостави подробна информация за препарата.

"Действително мисля, че тази руска ваксина ще получи широко разпространение, но това няма да стане бързо", каза той.

В Париж и Берлин коментираха Спутник V

По-рано медицинското списание The Lancet публикува резултатите от третата фаза на клиничното изпитване на "Спутник V", според които ефективността на ваксината е 91,6%, сред доброволците над 60 години - 91,8%. Антитела срещу коронавирус след ваксинация със "Спутник V" са открити при 98% от доброволците.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33060

Повече за Коронавирус

Водещи новини

Още новини