В България вече се извършва имунизация с две ваксини срещу COVID-19, след като вчера в страната пристигна първата пратка от препарата на "Модерна". Въпреки това се появиха опасения, че ваксините могат да се окажат недостатъчни.
,,Бройките, които са договорени за България, отговарят на обществените нагласи и очакванията на българските граждани. Може би през април-май ще бъдем защитени до голяма степен'', заяви проф. Илко Гетов, който е член на Европейската агенция за лекарствата.
Според него тези, които са преболедували инфекцията, би трябвало да останат на следваща стъпка от ваксинирането, когато е ясно, че вече са изгубили имунитета си.
Между двете ваксини няма разлика като механизъм. Разликата е в обема на самата доза, която се поставя, също и дозата, обясни проф. Гетов.
Той уточни, че и двете ваксини предизвикват типични нежелани постваксинални реакции. Проф. Гетов даде и две важни уточнения за дамите, които искат да си поставят ваксина.
От научна гледна точка няма от какво да се притесняват, но ваксините не са тествани върху бременни жени. Това продължаваме да наблюдаваме. Изследванията върху опитни животни не показват никакви данни за проблеми с плода, посочи експертът пред Bulgaria ON AIR.
Той обясни още, че в продуктовата информация е записано, че хора, които са имали или имат разкрасителни манипулации с инжектиране на филъри в лицето, би трябвало да се въздържат от поставянето на ваксината на "Модерна".
Проф. Гетов отбеляза, че има разрешение за изтегляне на шест дози на ваксината от един флакон, така че той да стига за повече хора.
Това трябва да се прави или с т.нар. спринцовка с мъртъв обем, или по специална техника. Колегите, които поставят ваксината, са добре информирани. Няма да се отрази на реакцията на организма. Това е въпрос на организация, увери той.
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?