Всички мерки и усилия, които полагахме от пролетта досега, като винаги гледахме да не натоварваме здравната система, всичко това беше, за да дочакаме добра ваксина. Появиха се вече и мнения против ваксините. Освен директор на Центъра по заразни и паразитни болести, аз съм и председател на Експертната комисия по контрол на ваксинопрофилактиката. Експертите в тази комисия предлагаме на министъра колко и кои ваксини да се закупуват всяка година и кои да бъдат задължителни и кои препоръчителни. Мисля си, че досега не сме се издънвали. Трябва да се допълни Наредба 15 за ваксинацията. След регистрацията от европейския регулаторен орган на ваксината "Пфайзер" този месец, ваксините ще тръгнат към страната. Януари ще е другата подобна ваксина. Това заяви в сутрешния блок на bTV проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести и член на Националния оперативен щаб.
,,Трябва да се обясни на хората какви ваксини се чакат. Защото когато немският гражданин има достъп до ваксините, достъп ще има и българският гражданин.И нещо друго – истинския немски гражданин слуша лекаря си, а не какво казал някой си. Това е все едно аз да се изкарам някой голям експерт по дамската мода'', коментира още проф. Кантарджиев и категорично заяви, че чрез ваксините няма да се поставят никакви чипове, както се твърди в публичното пространство.
Първата група са на базата на информационното РНК. Сложена в много дребни липозомални мастни капчици, тя влиза с ваксината, стига до най-близките му клетки, които приемат капчиците с РНК ваксината и това РНК прави така, че твоята клетка започва да произвежда антигените на вируса, за да се изгради клетъчен имунитет. Фирмата "Модерна" е фирмата, която от десетилетия прави ваксини на основата на РНК. Втората група са ваксини, при които ДНК от вируса на коронавируса се вкарва в друг вирус. Имунизацията е със жив вирус, който инфектира клетките ни и те произвеждат антиген. Третите са с готов белтък на този антиген. Те са най-подходящи според нашия Национален ваксинационен план. Това са неживите ваксини, разясни той.
,,Ваксините са спасили много хора, сега се надявам да направят нещо – поне да спрат да се пълнят болниците. 10-11 процента от нашето население има контакт с вируса, има и няколко стотин хиляди, които са били в контакт с вируса, поради което трябва да има имунитет около 70 процента от населението'', заяви проф. Кантарджиев.
От 14 ноември имаме едно кратко плато. В София случаите са с около 25 процента по-малко. Положителните проби също намаляват. Ако се втурват към моловете на 21-ви декември, нека да се втурват с маски, защото когато си с маска, се заразяваш с по-малко вирусно число. Трябва разумност, коментира в заключение проф. Тодор Кантарджиев и обяви, че ще бъде един от първите, които ще си поставят ваксина срещу COVID-19.
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?