Безплатни лекарства да има за малките деца и възрастните хора с хронични заболявания. Предложението е на депутати от АБВ, което тепърва предстои да се гласува от народните представители. Възможно ли е обаче да се превърне от намерение в реалност?
Всеки месец Иван Ненков отделя около 70 лева за лекарства. Освен пенсия получава и заплата. Затова не държи да получава лекарства даром.
„Зависи от пенсията, която получава, защото има хора с по-висока пенсия и не би трябвало да получават безплатно”, казва Иван Ненков.
Критериите за безплатни лекарства според депутати от АБВ обаче са много по-прости - за деца под седем години и за възрастни над 65 години с хронично заболяване. По техни изчисления това ще струва на държавата най-малко 50 милиона лева.
„За сметка на доста неефективни харчове по отношение на здравето, 40 или 50 милиона за най-уязвимите смятам, че не са много и това не е популизъм”, обясни депутатът от АБВ Георги Кючуков.
Предложението идва на фона на данни на Световната банка, че българските семейства харчат за здраве над 5% от парите си. Много повече в сравнение със средните за Западна Европа. И ако у нас звучи екзотично да не доплащаш за лечението си, в Европа са познати и други практики.
„Всички лекарства, предписани на рецепта, са безплатни - например във Великобритания, без значение на каква възраст си. Ние искаме да дадем на всички - как става това? По кой начин става?”, попита Стойчо Кацаров от Центъра за защита на правата в здравеопазването.
Независимо от предложението, от Министерството на здравеопазването обявиха, че вече готвят промени в лекарствената политика.
„Ние наистина предвиждаме да реимбурсираме не медикамент, а да реимбурсираме терапия за заболяване”, коментира министърът на здравеопазването Петър Москов.
Депутати предлагат въвеждането на безплатни лекарства
- 20.05.2015 | 15:51
- 1774