Литва забрани на Китай достъп до дигиталните си системи за управление на слънчева, вятърна и друга възобновяема енергия

  • 19 ноември 2024 14:43

  • 376
  • 0
Литва забрани на Китай достъп до дигиталните си системи за управление на слънчева, вятърна и друга възобновяема енергия
© Pixabay

Литва реши да затегне своите закони за киберсигурност и забрани на производителите от страни, считани за заплаха за националната сигурност, да осъществяват дистанционен достъп до дигитални системи за управление на слънчева, вятърна и друга възобновяема енергия, както и на енергия и съоръжения за съхранение.

Европейският съвет на соларните производители приветства този ход.

Парламентът на Литва прие нов закон, който забранява на производители на ВЕИ техника от държави, считани за вражески, да осъществяват дистанционен достъп до слънчеви, вятърни и ВЕИ съоръжения в страната, както и до такива, които служат за съхранениетна добитата енергия.

„Член 733: Изисквания за сигурност за системите за контрол на електрическите устройства” има за цел да засили мерките за сигурност за системите за производство на електроенергия и управление на информацията. Той е насочен „срещу държави, класифицирани като заплаха за националната сигурност на Литва”, съгласно нейната действаща стратегия за национална сигурност.

Президентът с добри новини от Баку: България гледа в бъдещето: не само пренос на газ, но и на зелен водород

Както може да се очаква, Китай е включен в списъка. Съответно законът забранява на китайските производители достъп до системи, които те доставят в Литва. Новата норма им забранява да управляват дистанционно параметрите на захранването или да включват или изключват устройства.

Законодателството ще се прилага за системи за управление на информацията и при мерки за сигурност в слънчеви и вятърни електроцентрали и устройства за съхранение на енергия с инсталирани мощности над 100 kW. Нормативът ще влезе в сила за нови проекти на 1 май 2025 г., докато съществуващите слънчеви, вятърни и съоръжения за съхранение на енергия трябва да се съобразят до 1 май 2026 г.

Европейският съвет на соларните производители (ESMC) побърза да изрази подкрепа за промените. „Очакваме с нетърпение такива решения да бъдат възпроизведени в другите държави-членки на ЕС”, се казва в изявление на съвета.

Според съвета, крайно необходимо е да бъдат наложени стриктни критерии за киберзащита и цялостна устойчивост за всички участници в индустрията, насочена към постигане на нулевоенергийна икономика в ЕС. Подобни критерии следва да бъдат приложени към „всички слънчеви и вятърни електроцентрали и устройства за съхранение, независимо от инсталираните мощности”.

Подобен ход не е неочакван и надали ще бъде изолирано събитие. Официално становище на SolarPower Europe, публикувано през юли, призова ЕС да установи „хармонизирана базова линия за киберсигурност в соларния сектор” в отговор на нарастващите опасения относно кибератаките.

Последвайте канала на

Теодора Павлова
376 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини