Патрирх Неофит е в стабилно състояние, стана ясно от думите на здравния министър д-р Асен Меджидиев по Би Ти Ви.
"Първото правило на лекаря е да не коментира здравословното състояние на пациента" - с тези думи министърът отказа да даде повече информация за боледуването на патриарха.
Меджидиев уточни, че самият той не е знаел за хоспитализирането му в болницата, а е разбрал едва на място, когато отишъл по повод на проверка. Тогава двамата са разговаряли за кратко.
Преди около седмица от Светия синод съобщиха официално, че патриарх Неофит е приет в болница "Софиямед".
"Канцеларията на Св. Синод уведомява, че поради обостряне на хроничните му заболявания Негово Светейшество Българският патриарх и Софийски митрополит Неофит е приет за диагностика и лечение в УМБАЛ "Софиямед". Светейшият патриарх се моли на Бога за мир, здраве и благоденствие на чедата на Родната ни Православна църква. Призоваваме клира и верния боголюбив народ да се молят за бързото възстановяване на Негово Светейшество, както и да приемат за достоверна информацията, обявена единствено от Светия Синод на Българската Православна Църква - Българска Патриаршия", обявиха от Светия Синод.
Това е втори път за тази година, в който патриарх Неофит постъпва в болница. През май той претърпя инцидент, при който, при падане, счупи бедрената си кост и беше опериран.
"Учебната година ще започне без маски и тестване", заяви още служебният министър на здравеопазването.
„Ще започнат един напълно нормален, присъствен учебен процес. Това го говорим вече три пъти с министъра на образованието. Мерките остават до там да се спазва дистанция, да се проветряват помещенията и лична хигиена”, добави той.
Ограничения може да има за конкретна паралелка, ако има положителен случай на заразено дете.
Здравният министър коментира и бустерните дози ваксини срещу коронавирус.
"От понеделник може да се извършва бустерна доза с адаптирана иРНК ваксина", каза Меджидиев.
Той поясни, че личните лекари ще могат да ваксинират и пациенти извън листите си , както и че остава възможността за първична имунизация.
Меджидиев коментира и че системата е готова, ако има по-силна вълна през есента.
За електронната рецепта здравният министър обясни, че е върнал и хартиената паралелно с нея от 1 ноември, за да може да предписват медикаменти и на места, където няма интернет.
Той даде пример с домашно посещение в населено място, където няма мрежа.
Не може да не издам рецепта, ако няма вариант за електронна. Какво ще прави пациентът - ще отиде при личния си лекар и ще каже: д-р Меджидиев ми каза да ми изпишете този антибиотик", коментира здравният министър.