-
18 януари 2025 17:03
- 1548
- 3

Луната е под заплаха: на нейната повърхност има голям брой ценни космически технологични обекти и следи от човешки посещения, които могат да бъдат унищожени по време на частни изследователски експедиции.
До това заключение е стигнал Световният фонд за паметници (WMF), който реши да включи спътника на Земята в списъка на обектите на културното наследство. WMF отбелязва, че човешкият интерес към Луната отново нараства, но в момента няма специално международно споразумение за защита на нейното наследство.
Списъкът за мониторинг на световните паметници за 2025 г. включва общо 25 обекта, от които почти всички – 24 – се намират в 29 държави на пет континента, а един е в Космоса.
Тези обекти, според експертите, са подложени на въздействието на мащабни фактори: изменение на климата, въоръжени конфликти, природни бедствия и туризъм.
Списъкът на уязвимите обекти включваше историческите постройки в Газа, унищожени от конфликта между Палестина и Израел, параклисът на Сорбоната във Франция, древният турски град Антакия, пострадал от земетресенията през 2023 г., и манастирите по долината на река Дрино в Албания, пише megavselena.bg.
В този списък попадна и Луната, станала обект на повишен интерес от частни компании.
На повърхността ѝ има голям брой ценни артефакти: модули за кацане, научни инструменти, отпечатъкът на Нийл Армстронг и силициев диск със съобщения от височайши политици, оставени от Бъз Олдрин. В момента всички тези обекти и вещи не са защитени по никакъв начин, тъй като няма специални международни споразумения.
В същото време те могат да бъдат унищожени или откраднати по време на „експлоататорски посещения“ на Луната от частни изследователи.
Според президента и главен изпълнителен директор на WMF – Бенедикт дьо Монло, трябва да се увеличи обществената осведоменост за културното наследство на Луната.
„Насърчаването на международна рамка, основана на взаимно уважение и защита на лунното наследство, може да помогне да се гарантира, че всяко бъдещо посещение на Луната няма да компрометира нито един аспект от значението на Луната“, се казва в уебсайта на фондацията.
В момента има два космически кораба, които летят към Луната: Blue Ghost на американската Firefly и Resilience на японската iSpace.
Първият ще стигне до спътника на Земята за 45 дни, а вторият за 3-4 месеца. Те трябва да кацнат в определена зона и ако кацането е успешно, да проведат редица научни изследвания преди настъпването на лунната нощ. След това температурата на спътника на Земята ще падне до изключително ниски нива, така че сондите ще бъдат поставени в режим „заспиване“, за да пестят енергия.
Последвайте канала на
Свързани новини
,fit(968:545))
Super Bowl LIX: Филаделфия Ийгълс 7:0 Канзас Сити Чийфс
,fit(968:545))
Мощно "синьо" начало на 2025 - Веласкес нанесе първа загуба на Лудогорец в дебюта си
,fit(968:545))
Барселона постигна своето, но в Мадрид пак ще говорят за съдийството
,fit(968:545))
ЦСКА освободи Филип Филипов
,fit(968:545))
Веласкес: Без съмнение днес заслужавахме победата, Левски направи голям мач
,fit(968:545))
България показа храброст и наказа Унгария след драма в Ботевград
Коментари 3
Добави
2025.01.18 | 23:36

2025.01.18 | 17:27
Добави коментар
Водещи новини

Министър Бачев: Аз ще съм строгото куче, което ще пази хазната на Министерството на културата
09 февруари 202520:06

Министър Запрянов: До края на 2025 г. ще получим физически осем F-16, те ще са най-модерните на Балканите
09 февруари 202518:40

Деница Сачева: Абсолютен факт е, че бюджетът е на дефицит и той е голям
09 февруари 202519:04

Кирил Петков: Има три категории, които дърпат спирачката за еврозоната
09 февруари 202518:54

10 души бяха блокирани във въздуха за повече от час на лифта в Сопот
09 февруари 202520:32

Висши американски служители заминават за Европа за разговори на най-високо ниво за Украйна
09 февруари 202521:43

Тръмп: Министерството на Мъск ще открие злоупотреби за милиарди долари в Пентагона
09 февруари 202519:52

Натоварен руски петролен танкер е заседнал в Балтийско море
09 февруари 202519:41

Мъжът, който уби двама души и се барикадира в цех в Гърция, се е самоубил
09 февруари 202520:50
2025.01.19 | 08:44