Полковник доцент д-р Ивайло Въжаров, началник на МБАЛ-Варна, която е една от петте съставни болници на ВМА, разказа пред Novini.bg за различната медицина, с която се занимава болницата.
В състава на МБАЛ - Варна са включени 7 специализирани клиники и 22 отделения с 233 легла. Болницата е единствено лечебно заведение в Североизточна България за лечение на остри отравяния и токсикоалергии, и изгаряния. Клиниката по ортопедия, травматология и ендопротезиране работи в един ден от седмицата и спешната травматологична помощ в обем “бедро и подбедрица” за града и региона.
„Не винаги успяваме, но винаги правим всичко възможно“, заяви полковник доцент д-р Ивайло Въжаров.
Освен с всичко останало, МБАЛ Варна се занимава и с морска медицина. „Има един много голям хипербарен комплекс, който е създаден 1989 година. В началото този комплекс е създаден като помощно средство към Военноморските сили за осъществяване на първа медицинска помощ при баротравма и водолазни заболявания. Хипербарният център се използва и за тренировки на водолази от флота. Впоследствие обаче се установява, че лечението с кислород има много свери на добро действие в медицината.
Полковник доцент д-р Ивайло Въжаров разказа и за един от успехите на колегите си от клиниката по изгаряния. Те са спасили момче с над 80% изгаряния, получени при правене на селфи на вагон. „Такива изгаряния са несъвместими с живота“, поясни той. Момчето обаче е спасено и е извършено едно много скъпо лечение - изкуствена кожа, благодарение на Изпълнителната агенция за лечение на деца и на началника на ВМА бригаден генерал професор д-р Венцислав Мутафчийски.
Какви са другите успехи на МБАЛ – Варна и какви болести лекуват в хипербарния комплекс в болницата, може да чуете ТУК в интервюто на Novini.bg с полковник доцент д-р Ивайло Въжаров.
По материала работиха Галя Георгиева и Десислава Станева