Журналист: Фондът за лечение на деца засега няма алтернатива

БТВ
share

Бившият директор на Фонда за лечение на деца проф. Владимир Пилософ и хората, които участваха във вземането на решения имат тежко неразбиране за функцията, който изпълнява обществения съвет към Фонда. Това каза в предаването "Лице в лице" по БТВ журналистът Надежда Цекулова по повод ограничаването на правата на обществения съвет при вземането на решения.

Този съвет не беше създаден като форма на медицински консилиум. Целта му не е да взема медицински решения, а да осъществява граждански контрол по целесъобразността и законосъобразността на изразходването на средства, както и по защита на правата на децата, каза Цекулова, която е била член на обществения съвет.

При случая с Байрам се опитвам да си отговоря на въпроса защо не вземаме под внимание становищата на компетентните лекари – детски уролог и нефролог, а на националния консултант по трансплантология, който не е детски лекар. Ролята на обществения съвет в този случай е да "светне червената лампа", че администрацията взема решение, което може би е в конфликт на интереси, каза журналистът.

Гражданският контрол е ключовият момент, за който се борим. Парите на Фонда за лечение на деца не са на Министерството на здравеопазването – това са държавни пари, на всички граждани. За момента Фондът за лечение на деца е безалтернативна институция. Молим за разумен диалог за Фонда, но ако Министерството на здравеопазването не е готово диалогът да се случи по нормалния начин, той ще се случи по ненормалния – протест, заяви още Надежда Цекулова.

По думите на д-р Бояна Петкова е ужасно е да пращаме децата в чужбина. Имайки предвид обаче, че последната трансплантация у нас е направена преди 7 г., трябва да си зададем въпроса можем ли да си позволим да се учим на трансплантация на гърба на децата, добави тя.

Водещи новини

Още новини