1200 медицински сестри не достигат във Варненско

Pixabay
share

Здравната карта на Варненска област бе приета от създадената комисия за нейното изработване.

На анализ и оценка бяха подложени потребностите от спешна, първична и специализирана извънболнична и болнична помощ и достъпа до медицинско обслужване 430 хил. жители от региона, както и на тези в труднодостъпните и отдалечени райони. Документът вече е изпратен в Министерството на здравеопазването, съобщиха от пресслужбата на областния управител професор Андрияна Андреева.

В новата здравна карта броят на леглата за активно лечение се завишава с 10 % и вече е 2261. Леглата в категорията „други“ - се определят на 1118. По този начин общо леглата в областта стават 3379 при максимум 3835. Комисията отчита факта, че на територията на областта са разположени големи курортни комплекси, което води до нарастване на населението през активния летен сезон. В анализа се посочва още, че заради бежанската вълна от Украйна 34% от лекуваните пациенти са от други области.

Проф. Даниел Вълчев представи резултатите от анализа на здравната система в България

Има концентриране на общо практикуващите лекари в големите населени места, сочи анализът на извънболничната медицинска помощ, която в областта се осъществява от 294 индивидуални и 24 групови практики за първична медицинска помощ и 579 индивидуални, и 61 групови дентални практики.

Съществена част от тях са избрани от пациенти от отдалечени села, разположени на голяма територия, а това е предпоставка за ненавременно оказване на медицинска помощ и създава неравнопоставеност и затруднен достъп до лекар на селското население в сравнение с градското.

Лекарите във Варненска област са 1256, а стоматолозите - 600.

В региона работят 1290 медицински сестри, но 60% от тях са на възраст до 55 години. 30% от медицинските сестри са в предпенсионна възраст, а 15% са над 60 години. Акушерките също са на критичния минимум. В момента работят 386 акушерки, от които 20% са пред пенсия, а 15% са над 60 години. Подобно е състоянието при медицинските лаборанти. Има сериозен недостиг и от медицински лаборанти, рехабилитатори и рентгенови лаборанти.

Данните от анализа на Комисията показват, че към настоящия момент има недостиг от 1200 медицински сестри, необходими за оказване на качествени грижи за населението на Варненска област, предава Дарик.

Комисията констатира и неравномерно разпределение на лечебните заведения за специализирана извънболнична медицинска помощ, които са съсредоточени главно в областния град Варна и са недостатъчни в по-малките населени места. Това принуждава пациентите от малките общини да пътуват за извършване на специализирани изследвания и консултации.

Водещи новини

Още новини