Има отлив на български пациенти с онкологични заболявания, които заминават да се лекуват в Турция, вместо да останат за лечение у нас. Това разказа пред БНР д-р Иван Георгиев, началник на Отделението по лъчелечение и радиохирургия в Университетска болница "Софиямед". Той ръководи и новооткрития високотехнологичен Център за лъчелечение и радиохирургия, който преди няколко седмици беше оборудван с модерна и щадяща медицинска техника.
„В някои локализации това е лечението, което е дало най-добри резултати. В други случаи се намесваме предоперативно или следоперативно. Радиохирургията е много ефикасна при мозъчни, чернодробни и белодробни метастази“, заяви той.
Лъчелечението е основен метод в онкологията и се прилага в различни ситуации, при различни фази на раковото заболяване, обясни д-р Иван Георгиев.
Новата апаратура, с която разполага високотехнологичният център на болница "Софиямед", включва последно поколение медицински линейни ускорители и система за брахитерапия. Предимствата за пациентите са значителни, посочи д-р Георгиев.
Приток на пациенти обаче има към модерните частни центрове в Турция, обясни той и заяви: „Българското лъчелечение никога не е било на по-ниско ниво от турското. Всичките ни центрове са оборудвани с модерна лъчетерапия, произведена последните 15-тина години. Средното ни ниво е доста високо“.
Важно е пациентът да бъде насочван в отделните етапи от поставянето на диагнозата по целия път на лечение, сподели началникът на Отделението по лъчелечение и радиохирургия.