Това лято ще бъде първото от над три години, на което много хора ще се насладят без надвисналата заплаха от КОВИД-19. Въпреки че вече не е глобална опасност за общественото здраве, болестта все още не е изчезнала, се посочва в изявление на регионалния директор на Световната здравна организация (СЗО) за Европа Ханс Клуге.
Близо 1000 нови смъртни случая от COVID-19 продължават се отчитат в региона всяка седмица. Цифрата е занижена поради намаляването на броя на държавите, които редовно докладват на СЗО за смъртните случаи от COVID-19.
Заболяването продължава да засяга непропорционално най-слабите и най-уязвимите.
Хората с основни заболявания като рак, сърдечносъдови и хронични белодробни болести, и диабет, които съставляват 75 процента от смъртността в региона, бяха и все още са много по-уязвими за тежки форми на COVID-19.
Прости решения - 25 минути умерени упражнения, отказ от цигарите, ограничаване на алкохола и солта, могат да помогнат за намаляване на тежестта на тези т.нар. незаразни болести и за борба със следващата пандемия, когато тя настъпи.
Дългият COVID-19 остава сложно състояние, за което все още се знае много малко.
Според изчисленията близо 36 милиона души в Европейския регион на СЗО може да са имали дълъг COVID-19 през първите три години на пандемията.
Това е приблизително 1 на всеки 30 европейци за посочения период. За тези хора все още вероятно е трудно да се завърнат към нормалния си начин на живот.
Дългият COVID-19 продължава да бъде крещящо сляпо петно в познанието за болестта, което спешно трябва да бъде запълнено. Ако не бъде разработена цялостна диагностика и лечение за него, има вероятност хората никога да не се възстановят напълно от пандемията.
Регионалният директор на СЗО за Европа Ханс Клуге засяга и темата за необичайните летни горещини.
Нов доклад на Европейския съюз и Световната метеорологична организация (СМО) наскоро предупреди, че от 80-те години на миналия век Европа се затопля два пъти по-бързо от средното за света и екстремните горещини през летните месеци се превръщат в норма, а не в изключение.
Миналата година в Европейския регион екстремните горещини отнеха живота на 20 000 души между юни и август.
Миналата седмица в Испания и Португалия бяха отчетени температури над 40 градуса, което значително увеличи риска от горски пожари.
По-рано този месец в Казахстан смъртоносни горски пожари отнеха живота на най-малко 15 души. В същото време в други части на нашия наводнения и свлачища също отнеха човешки животи.
Препоръката на регионалния директор на СЗО за Европа е хората да се грижат едни за други през летните месеци, като наглеждат възрастните си роднини и съседи, ограничават активността на открито, когато е много топло, не забравят да се хидратират и да охлаждат домовете си и да си осигуряват време за почивка.
Наред с увеличения скорошен риск от екстремни горещини, Клуге насочва вниманието и към неотдавнашното възобновяване на инфекциите с маймунска шарка, първо в САЩ, а след това във Великобритания, Испания, Белгия и Нидерландия.
През месец май в Европейския регион са регистрирани 22 нови случая на маймунска шарка.
Въпреки че изглежда ниска, цифрата показва, че вирусът продължава да циркулира в Европа.
Обобщавайки ситуацията с COVID-19, маймунската шарка и екстремните горещини, Ханс Клуге отбелязва, че е наложително промяна в колективния подход, разпределението на ресурси и индивидуалното поведение на хората, пише БТА.
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?