Проф. Кантарджиев: Сезонът на скарлатината е в началото на пролетта

Bulphoto/архив
share

"Сезонът на скарлатината е в началото на пролетта. Мерките са известни на лекарите просто трябва да се спазват. Нищо опасно и нищо ужасно няма", заяви в предаването "Тази сутрин" проф. Тодор Кантарджиев, който е съветник на Столична община по здравните въпроси. 

От началото на годината имаме 40 пъти повече случаи на скарлатина, отколкото миналата година по това време, добави той.

От началото на годината в страната са регистрирани 2673 случая, най-силно са засегнати децата на възраст от 5 г. до 10 г.

"Причините според мен са три. Едната е изостаналото продължаващо обучение на лекарите, дефицитът на лекари, и това, че голяма част от лекарите за първи път се сблъскват с тази инфекция след пандемията. Второто е антибиотичната политика и правилното им използване. За последните две години от 18-то място по употреба на антибиотици станахме на второ място. Третото нещо са мерките, които бяха по време на пандемията", подчерта проф. Кантарджиев.

Скарлатината е заболяване с характерен обрив. Най-важното за стрептококите е, че се лекуват с пеницилинови антибиотици. Лечението е много важно, защото тези смъртни случаи във Великобритания бяха заради отложеното антибиотично лечение, добави той.

"За птичия грип трябва да се знае следното, това е болест по птиците. Човек може да се зарази много рядко и при много тесен контакт с птици. Предаването от човек на човек е много рядко. Опасно е за птици, а не за хората", заяви проф. Кантарджиев.

Той подчерта, че ако хората забележат умрели прелетни птици трябва да сигнализират на ветеринарните власти.

Страшен балкански грип върлува у нас

Водещи новини

Още новини