Съвети от психиатъра д-р Васил Урумов, който работи в 8 ДКЦ, 31 ДКЦ и ДПБ "Св. Иван Рислки" гр. Нови Искър.
Живеем във времето на бързото хранене, бързи коли, бърз секс и бързи връзки. Имаме много работа, много задължения, много сме заети, много сме важни.
Виждам толкова хора, които сутрин дори не могат да си изпият кафето на спокойствие. А това е важно. И не говоря за кафето.
Говоря за възможността, ако щете – лукса, да можем да отделим време за себе си. Време без напрежение, без мислене, без организиране или плануване на задачи и задължения. Време в което просто се наслаждаваме на момента и на себе си. Много често бързайки, ние пропускаме дребни, но съществителни подробности, които се случват с нас или около нас. Това, което всъщност наричаме ‚живот‘.
Живеейки 10 години в един от най-големите и най-динамични градове в света, се радвам, че успях да видя и науча някои неща от малък, за да ги оценя сега. Обратното на американския мит- човек НЕ трябва да работи чак толкова много, да изкарва чак толкова много или да има чак толкова много за да е щастлив. Да, прочетете това отново. Много хора се преработват цял живот, трупат излишни и често безсмислени вещи и стискат зъби до пенсия, за да могат на 70 години да започнат да живеят. На тези хора им пращам поздрави.
Помнете, никой няма да ви даде медал, че къщата ви блести от чистота, че работите извънредно събота и неделя или че не сте си ползвали отпуската. Парите няма да заместят здравето ви. А времето с близките, което сте изпуснали не се връща.
В кабинета ми идват хора с подтиснато настроение, емоционална лабилност, нарушен сън, лесна раздразнителност и напрежение.
Когато не е налице ендогенно заболяване много често тези оплаквания са резултат от преумора и изчерпване. Това се случва особено често при съвестни, педантични и изпълнителни по характер хора, точно поради тези им качества. Понякога може да е нужна медикаментозна терапия, но в много случаи е желателна промяна в начина им на възприемане и реагиране към реалността. Това се случва чрез психотерапия, и често насочвам пациентите към психолог.
Винаги съветвам да се отделя време за грижа за себе си. Това не е глезотия или лигавене, а е задължително за всички. Това е време споделено с любимите хора и в любими занимания. Причинявайте си уют в тоя живот! Всеки си има собствен начин и метод по който го прави.
А вие кога последно отделихте време за себе си?