Предприели сме стъпки за засилване на контрола по спазване на действащите противоепидемични мерки и ще разчитаме за това и на съдействието на областните управители и общините. Изключително важно е в този момент институциите да действат в синхрон, за да ограничим разпространението на COVID-19. Това заяви заместник-министърът на здравеопазването д-р Александър Златанов на проведена днес видеоконферентна среща със специалисти в областта на епидемиологията и инфекциозните болести.
По време на срещата беше обсъдена актуалната епидемична обстановка в страната, както и предложенията на експертите за промяна на въведените в момента мерки, с оглед поставяне на коронавирусната инфекция под контрол.
Наблюдава се ръст на регистрираните случаи при децата и учениците от 0 до 19 години, както и сред потребителите на услуги в домове за възрастни хора. Като основен проблем специалистите посочиха и високия дял на скритата заболяемост в България.
Според тях усилията трябва да бъдат насочени към групите от населението, които са в най-голям риск от заразяване и предаване на вируса.
„Отчитайки ситуацията трябва да предложим конкретни изпълними мерки, които да дадат резултат, но и да не ограничават драстично социално-икиономическия живот. Целта е да контролираме развитието на пандемията така, че да не позволяваме претоварване на здравната система“, категоричен бе зам.-министър Златанов.
Експертите отчитат като основна причина за повишената заболяемост от COVID-19 ниското ваксинационно покритие у нас. Това от своя страна води до увеличение на хоспитализираните пациенти и смъртните случаи. „Заболяемостта расте в цяла Източна Европа и ние сме част от този общ процес. Въпросът е каква цена ще платим и как да намалим последствията, тъй като България е на едно от последните места по брой имунизации“, отбеляза главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
По темата за коронавируса - чуйте и това видео:
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?