Най-напред искам да кажа, че тази вълна няма да е толкова висока. Имаме обаче едно детско население, което не е пипано нито на ваксини, нито пък е особено предпазено, още повече, че сме на прага на учебната година, на това трябва да се обърне специално внимание. Това сподели в сутрешния блок на "Здравей, България" по Нова телевизия вирусологът проф. Радка Аргирова.
Тя препоръча децата над 16-годишна възраст също да бъдат имунизирани и увери родителите, че няма никакъв риск.
Доказано е, че децата над 16 години проявяват една добра поносимост спрямо ваксините и е хубаво да се направи, защото децата пренасят вируса в своите семейства, каза проф. Аргирова.
На въпрос защо в страни, в които е отчетен висок процент на ваксинация, продължава да има и висок брой на заразените вирусологът посочи две причини за това.
,,На първо място трябва да се знае кога са поставени тези ваксини. Защото ако са минали 6-8 месеца, тяхната трайност на защита спада, т.е. след този период започва спад на антителата. На второ място трябва да кажем, че при възрастните хора над 60 години се наблюдава феноменът избледняване на имунитета – тогава започват по-бавно да се образуват антителата, които са и по-нетрайни'', обясни проф. Аргирова.
По темата за трета бустерна доза проф. Аргирова заяви, че на този етап такава не е нужна.
Да кажем, че сме си поставили трета игла и след шест месеца какво правим? Отиваме за четвърта доза ли? Защо забравяме, че има и клетъчен имунитет, който при среща с вируса започва да прави антитела, които също са ефективни. Освен това няма достатъчно научни доказателства, че трябва да се поставя трета игла, коментира тя.
По думите ѝ в момента навсякъде върлува индийският вариант, а след него най-вероятно ще дойде и Ламбда вариантът.
,,Ние разделяме вариантите на вируса на такива, от които трябва да се притесняваме, и такива, които представляват интерес за науката. За жалост Ламбда е от първата група. Плюс това има още пет други варианти, които се следят с интерес. Науката иска да бъде преди вируса, преди мутацията, за да можем да бъдем предварително подготвени, когато те дойдат'', разясни вирусологът.
На въпрос дали в бъдеще може да дойде такъв вариант, който да е устойчив на ваксините, проф. Аргирова отговори, че това е напълно възможно и тогава ще говорим за нов щам на коронавируса.
В заключение тя призова хората да се имунизират, защото ваксините остават единственото оръжие в борбата срещу пандемията и напомни, че дори да е ваксиниран, човек трябва да продължи да носи маска и да спазва всички противоепидемични мерки.
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?