Доц. Кунчев разкри подробности за индийския вариант, мерките и ваксинирането

Кадър Nova
share

Има факти, които ни притесняват – разпространението на индийския вариант в недотам далечни страни. Следим ситуацията и ще наложим ограничителни мерки, ако трябва. По-важното от всичко е да предпазим страната от внос на нови варианти. Това заяви доц. Ангел Кунчев в студиото на сутрешния блок на Нова телевизия.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33059

Той каза, че има възможност да се наложи забрана за влизане на руски граждани в България, защото там е силно разпространен индийският вариант. Забраната не би се отнасяла за български граждани, които се прибират от страни, които биха попаднали в червената зона на картата.

„Ние не можем да спрем разпространението. Че ще влезе в България, това е ясно. Ние можем да ограничим навлизането наведнъж“, съобщи той.

При новия индийски вариант на COVID-19 има разлика в скоростта на предаване, но не и в леталитета, поясни доц. Кунчев. По темата с ваксините заяви: „Ваксинирането помага и то много. Целта, която гоним с имунизацията, е да няма тежко прекарване и смъртност. Тази цел ваксините постигат“.

Според него има различни изследвания, които показват, че смесването на ваксините има добър ефект: „Ако в момента потърсите информация за коронавируса, ще видите, че има различни изследвания“. Не е невъзможно да се постигне доживотен имунитет.

Вирусолог: "Делта" вариантът не отменя действието на ваксините

По думите му е направена перфектна система за организация от страна на здравната система: „Организираме пунктове в паркове и села. Какво повече да направим?“. Той заяви, че е привърженик на американския модел като начин за стимул за ваксинация – ако човек откаже да се имунизира и се разболее, заплаща лечението си.

„Не може сред работещите в домове нивата на ваксинация да са около 20%“, каза доц. Кунчев. Според него хората, които работят с рискови групи или големи групи хора, трябва да се ваксинират.

Относно ваксинирането на деца заяви: „Няма разлика в ефектите от детската ваксинация в сравнение с другата“. На въпрос на водещите за повишени нива на миокардит след ваксинация на деца отговори: „Докато не получим твърда информация за миокардит, не можем да говорим със сигурност. Може да се окаже, че нивата на миокардит са същите и при неваксинираните“.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33059

Повече за Коронавирус

Водещи новини

Още новини