Проф. Кантарджиев с важна информация за мутациите на COVID-19 и ценен съвет към всички, които се прибират от чужбина

share

Коронавирусът мутира четири пъти по малко от вируса на СПИН и осем пъти по-малко от вируса на грипа. Все пак всеки щам, който се предава от човек на човек, мутира около 35 пъти на година. Мутацията е случайно нещо. Тя се случва, когато ваксинирането е неравномерно. Това е причината ЕС да положи толкова усилия ваксинирането да стартира едновременно във всички държави-членки и да върви равномерно.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33059

Това обяви на брифинг в Министерски съвет проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести..

Проф. Кантарджиев разкри какви вируси върлуват в момента в страната ни

"Не трябва да се плашим. Основната защита от мутациите е клетъчния имунитет. Няма такъв наложил се генетичен щам, на който ваксините да не действат. Ваксините действат, да слабо, но действат на южноафриканския, индийския, бразилския вариант на коронавируса. Защо в Индия се случи този ръст? Всички знаем, че населението там е огромно, а ваксинацията не върви равномерно", разкри проф. Кантарджиев.

"Мутациите на британския щам са в България на 100%. Към момента не сме засекли индийски, бразилски, южноафрикански щам. В съседни наши държави обаче има засечени мутации на тези варианти на коронавируса. Най-важното, което трябва да се прави, е всеки човек, който се връща от държави, в които са засечени подобни щамове, да спазва карантината. Моят съвет към всички, които се прибират от чужбина, е като си дойдат вкъщи, да не събират веднага на другия ден родата и приятелите, а да си останат и да се изолират 10 дни вкъщи", завърши проф. Тодор Кантарджиев.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33059

Повече за Коронавирус

Водещи новини

Още новини