Доц. Кунчев разкри при какъв процент имунизирани не може да има епидемичното развитие

Булфото
share

Оттук нататък не липсата или забавянето на ваксини, а желанието на хората да се имунизират ще е ключово. Трябва да постигнем 50% имунизиране на населението до юни, към това се стремим, не може да има тежка епидемия. Ако достигнем 70% то епидемичното развитие е невъзможно. Това заяви държавният здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев в ефира на Нова телевизия.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33062

По думите му напълно възможно е да могат да се ваксинират по 50 000 души на ден.

Решено е! България ще получи допълнителни дози ваксина

"Искам да изразя благодарност в три насоки. Първо благодаря на премиера Борисов, който започна тази борба и постави въпроса на достатъчно високо ниво. Второ, благодарности към австрийския премиер, който успя да събере всички тези ръководители и да застане зад идеята. Благодарности и на португалското председателство, което макар и след трудни преговори доведе докрай това решение. България ще получи близо милион и 300 хиляди дози, които ще дойдат до края на юни. Имайте предвид, че това е допълнително количество над очакваните доставки. В края на април ще имаме достатъчно ваксини и ще можем да избираме от няколко видове", увери главният държавен инспектор.

"Вижте какво става във Великобритания и Израел, които постигнаха много голям процент ваксинирани. Вчера в Лондон няма смъртни случаи, а в Израел така заболеваемостта е най-ниска в света", коментира доц. Кунчев.

Попитан дали има промяна в желанието българите да се ваксинират, той заяви, че все още не могат да приключат с първа и втора фаза, защото желаещите все повече се увеличават. "След средата на годината търсенето на ваксини значително ще спадне. България е капацитет в Европа в производството на ваксини. В момента страната ни изнася ваксини за 70 страни, пример за това е ваксината БЦЖ", каза той.

 

По думите на доц. Кунчев не може една фирма да разнася чанти с ваксини до личните лекари. "Ние им предложихме те самите да си направят график за получаването на ваксините, а ние ще го спазваме. За малко над 4000 лични лекари в страната, да си въобразяваме, че РЗИ или полицията може да разнасят ваксини е несериозно", подчерта той.

"Ние и в момента работим с Пфайзер и с Модерна. До края на април трябва да имаме 4 ваксини и вече да може да се избира", каза той.

"Никога не сме твърдяли, че след първа игла не може да има заразени. След първата игла грубо човек получава 60-70% имунитет след 10-я ден, те обаче не са протективни. Протективният имунитет се получава след втората игла. От 13 000 души, починали у нас от коронавирус - няма нито един, който да е бил ваксиниран, от настанените в болница - много рядко, единични са случаите на ваксинирани. Има един процент от хората, които дори и да се имунизират - не изработват антитела", категоричен бе държавният здравен инспектор.

По думите му през последната седмица имаме 17 области, в които намалява заболеваемостта.

Според него няма нищо общо между здравната система, която посрещна коронавирусът през март миналата година, между тази през ноември и системата сега. "Нито като капацитет, нито като знание, нито като наличие на ремдесивир. Ако се наложи цели болници ще станат COVID. Няма как тази система да каже: край, ние сме дотук. Системата е създадена така, че да служи", обясни доц. Кунчев..

Все по-необходимо става да се ваксинират и децата, защото се увеличават леглата и в детските отделения, подчерта той, но допълни, че все още се чакат резултатите на ваксините за децата.

 

 

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33062

Повече за Коронавирус

Водещи новини

Още новини