Може да сме се уморили от мерките, но вирусът не е. Сега повече от всякога са важни всички мерки, включително и ваксинирането, защото ние наистина се надпреварваме с вируса. Това заяви в ефира на БНТ вирусологът проф. Радостина Александрова.
"Първо, това, че все още нямаме колективен имунитет, т.е., има хора, които са чувствителни към вируса, голяма група хора и това е в цял свят. Новите варианти, които се разпространяват доста по-успешно. И може би това, че някои от нас вече са се поуморили от мерките и т.н., но не бива да забравяме, че вирусът не се е уморил и да продължаваме да ги спазваме много стриктно", категорична беше тя.
"Мутацията е всяка една промяна в генетичната информация на вируса, оттук нататък тя се предава в следващите поколения и така възниква една линия вируси, образно казано, която съдържа тази мутация, но тъй като непрекъснато възникват нови мутации, тя ще се разклони като корените на дърво, а всеки вариант притежава една съвкупност от мутации", допълни вирусологът.
"Британският вариант съдържа 17 такива. За някои от тях знаем с какво му помага. Тази, която ни е известна му помага по-бързо да се разпространява и по-лесно да се прикрепят към рецепторите на клетката. До момента няма потвърдена информация за по-тежка клинична картина и фатален изход", обясни тя.
По думите ѝ от 6 до 9 месеца ще е актуализация на ваксините, това не означава, че хората трябва да отлагат имунизацията.
"Да не забравяме, че това е вирус, криещ много неизвестни. Пример за това е Бразилия.
След като имаше множество случаи на болни и се считаше, че има изграден колективен имунитет, ги заля нова вълна и започна едно реинфектиране. Така се разбра за бразилския вариант на вируса", категорична бе проф. Александрова.
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?