Доц. Кунчев: Южноафриканският вариант на вируса е по-смъртоносен

Кадър - Нова телевизия
share

Пускането на учениците и на градините нямаше ефект върху разпространението на коронавируса. Затова решихме да отворим училищата, макар и на 37%. Това заяви в ефира на Нова телевизия държавният здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33060

Той заяви, че твърденията на ресторантьорите са несериозни от епидемиологична гледна точка. "Разбирам положението, в което се намират. Отговорът е от две места - плащанията от социалното министерство и пускането на учениците и влиянието им върху разпространението на вируса. Те не трябва да работят за сметка на общественото здраве. Нека да пуснем учениците и да видим какво ще стане, да изчакат малко, ако всичко е наред - ще ги отворим", уточни той.

"Търсим ефекта на пашкула в училищата. Там е създаден много добър ред и условия. Бях в училище в малко село в провинцията и децата с удоволствие ползват топлата вода и сапуна, защото някои нямат и вкъщи, разказа доц.Кунчев.

Що се отнася до новия щам и какво е разпространението му у нас, той заяви, че е рано да се каже точна цифра. "Например от 50 изследвани - 8 излязоха положителни. Пренебрежително нисък е засега у нас процентът на Британския вариант", каза националният здрвен инспектор.

"10 души в момента при нас заразяват 6-7, а във Великобритания - 10 души заразяват 27. Концентрацията на вируса в горните дихателни пътища е около 10 пъти по-голяма и това води до повишаване на риска от заразяване 10 пъти по-голяма", категориучен е специалистът.

Остава нисък процентът на инфектираните с коронавирус у нас

"Има промяна на ефективността на различния тип маски. И сега твърдя, че маската пази основно болния и това той да не разпространява вируса", заяви той.

"Честно казано мен ме е страх повече от Южноафриканския щам на коронавируса, отколкото от Британския. Малко страни в Европа показват наличие на Южноафрикансия щам. Има 6 центъра у нас, които могат да търсят генетичните варианти на вируса. Той протича по-тежко и води до по-голяма смъртност", категоричен е доц. Кунчев. Той заяви, че ваксините ще могат да се ъпдейтнат за него. Но, ако този процес продължи твърде дълго - ще трябва да се прави нон-стоп.

"Това, което се случва в Израел е много интересно. При половината имунизирано население имат много висок процент на заболели. Разболяват се 0,002% от ваксинираните. От няколко милиона души са се разболели 22 души, които са имунизирани. Има такива хора, които дори и имунизирани - не реагират на ваксината и се разболяват. При всички ваксини е така", разказа той.

Що се отнася до ваксините, той заяви, че цените се договарят от ЕК и са еднакви за всички страни в съюза. "Поръчали сме повече от ваксината на АстраЗеника, защото към момента на вземане на решения, тя трябваше да е първата в Европа. Технологията и на изработка, и на съхранение е познат. Поръчали сме 12 милиона ваксини, ако някой в момента ме убеди, че у нас ще се ваксинират 6 млн. българи - аз ще съм най-щастливият човек. С новите две ваксини, които идват, трябва да станат 18 млн. ваксини. Мисля, че сме поръчали повече, отколкото ни трябват. С удоволствие бихме помогнали на страните, в които има голяма българска общност, но когато имаме възможност", каза още той.

Доц. Кунчев заяви, че документът с етапите на изборния процес и мерките за безопасност е готов. Той е предаден на здравния министър, а днес ще бъде запозната и Централната избирателна комисия.

"Най-заразен е човек два -три дни преди развитието на клиничната картина", каза още той.

Има две гледни точки - ситуацията в момента е чудесна, ситуацията в Европа е критична. Ако продължи да се разпространява Британският вариант е много вероятно да се сблъскваме с трета вълна, по прогноза на френските власти тя ще е март месец.

"Получавам по едно - две писма, позвънявания, дори и в късните часове, с пожелания какво да ни се случи на цялото семейство, както и със заплахи за живота ми. Разбирам, че когато човек е изгубил работата и е притиснат - реагира така", коментира доц. Кунчев.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33060

Повече за Коронавирус

Водещи новини

Още новини