Американски учени доказаха, че дълбокият сън има силна възстановяваща сила и прочиства мозъка от отровни протеини, които могат да доведат до дегенеративни заболявания, съобщи "МедикълЕкспрес".
"Прочистването може да има важна роля за поддържане на здравето на мозъка и за предотвратяване на невродегенеративни болести", каза д-р Рави Алада, съавтор на изследването. "Прочистването на мозъка може да настъпва в будно състояние и при сън, но е особено силно по време на дълбок сън", предава БТА.
Алада е преподавател по неврология и декан на факултета по невробиология в колежа "Уейнбърг" в Северозападния университет в САЩ. Той работи по изследването заедно с Барт ван Алфен, постдокторант на Алада.
Резултатите от изследването са публикувани в сп."Сайънс адвансис". То е установило, че във фаза на дълбок сън мозъкът се прочиства най-добре и възстановяването от травми се ускорява.
Авторите на проучването са провели изследването върху плодови мущици, които са много различни от хората, но невроните, които контролират циклите на будуване и сън, са същите, като при хората. Затова тези насекоми се използват при изследвания на съня, циркадните ритми и невродегенеративните заболявания.