Главният държавен здравен инспектор и член на Националния оперативен щаб (НОЩ) доц. Ангел Кунчев даде последна информация относно ваксинацията. Той посети днес Пловдив, за да наблюдава процеса на ваксинация срещу коронавируса там. Бе съобщено, че предстоят разговори с правителството за координаране на процеса по проследяване на ефекта от ваксината. Ще се търси и финансиране за създаването на конкретна система за това.
По думите на Кунчев всеки може да докладва за нежелана реакция. Той каза, че ще има система за противопоказания. Ще се проследява и ефективността на самата ваксина. Това трябва да стане до три месеца. Ще се наблюдава не само за антитела, но и какъв клетъчен имунитет ще бъде създаден.
"Ваксината показва много добър профил на безопасност", увери Кунчев.
Първата фаза на имунизацията е в болниците, след това ще се премине към ваксинацията в социалните домове. Тогава процесът ще е по-сложенм като се предвиждат и мобилни екипи.
От утре пък следва да се отчита реалният брой на ваксинираните.
Доц. Кунчев напомни, че след имунизация всеки получава специален картон с информация за това.
"Трябва да видим за какъв период ваксината ни пази, колко е ефективна и какви нежелани реакции има. У нас трябва да се проследят поне 1000 души. Ще се правят изследвания на контактната група на два месеца, шест месеца, година и две години, след втората доза ваксина, обясни Кунчев. Към момента са регистрирани много малко и слаби реакции, предимно болка на мястото на убождането. Засега ваксината има много добър профил на безопасност. Очаква се проследяването у нас да започне от април, като то ще съвпадне с масовата имунизация", каза Кунчев.
Начало на ваксинацията у нас бе дадено от здравния министър проф. Костадин Ангелов, Той се ваксинира в "Света Анна". След него това направи и епископ Тихон. Началникът на Националния оперативен щаб и директор на ВМА ген.-майор, проф. Д-р Венцислав Мутафчийски и директорът на „Пирогов“ проф. Асен Балтов бяха също сред първите ваксинирани.
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?