Приеха реда, по който ще се ваксинираме срещу COVID. Ето кой ще е първи

NOVINI.BG
share

Приет е националният план за ваксиниране срещу COVID-19 на Република България.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33060

Това каза на брифинг в Министерски съвет министърът на здравеопазването проф. д-р Костадин Ангелов. 

Министърът отново напомни, че ваксинирането е безплатно и доброволно.

"Националният план на България за ваксиниране е разработен от работна група, заедно с множество специалисти. Използвани са указания на СЗО и планове на различни държави. Планът е съобразен с българското здравеопазване. Той е динамичен и съобразен с обстановката”, информира проф. д-р Ангелов. 

Адв. Мария Петрова: Сигурността на ваксините не трябва да я подлагаме на съмнение

Разработени са фази за ваксиниране на българските граждани.

"В първата фаза на ваксиниране попадат медицински персонал, лекари по дентална медицина, фармацевти, помощник-фармацевти и друг медицински персонал. Очакваният брой от тази група е 243 600 лица, от които 30 000 лекари и 10 000 зъболекари", отчете министърът. 

Втора фаза – педагози, потребители на соц. услуги и служители във ферми за норки - 112 080 лица.

Трета фаза – служители, участващи в дейности по поддържането на държавата, например тези във ВиК сектора.

Четвърта фаза – възрастни на и над 65 г. и хора с придружаващи заболявания.

Пета фаза – уязвими групи заради начина им на живот. 

"България ще бъде разделена на 6 района. Първоначално трябваше да се раздели страната на 7", съобщи той. За Район 1 отговаря РЗИ-Враца, за район 2 – РЗИ - Велико Търново, за район 3 – РЗИ - Варна, за район 4 – Столичната РЗИ, за район 5 – РЗИ - Пловдив, за район 6 – РЗИ - Бургас.

Въпреки всичко планът може да подлежи на промяна, информира проф. д-р Ангелов. Настоящият план е с дата 4 декември и е със срок на действие до изтичане на сключените с ЕК договори.

"За да е успешна една мисия, трябва ясно да бъдат поставени целите и да бъдат обявени хората, които носят отговорността. Привлекли сме в щаба всички професионални организации", обяви министърът на здравеопазването.

Министърът на здравеопазването информира, че 12 266 са излекуваните от COVID-19 за една седмица. 51% от леглата за неусложнени пациенти са заети. Най-висок процент на заети легла е в област Шумен - 98% и в област Ямбол - 89%.

"До средата на декември очакваме да приключи поръчката на договаряне на спринцовки и други. Ако това не се случи, страната ни има готовност да осигури спринцовки, разтворител и цялата необходима логистика за осигуряването на хладилната верига. Държавата вече разполага с хладилници. Днес в "Булбио" ще се инсталират два хладилника, в които цялата първа пратка може да бъде настанена. Очакваме в Бургас в събота да се инсталира такъв хладилник, а в София още днес. Ваксините ще се поставят само от личните лекари. Целият имунизационен календар се извършва от личните лекари. Всяка една ваксина ще се извършва от лекар", каза проф. д-р Ангелов.

Здравният министър информира още, че българските граждани ще могат да избират каква ваксина да си сложи.

"В момента нямаме категорична европейска препоръка, че трябва да отпадне 14-дневната карантина", информира министърът.

На въпрос защо България все още е първа по смъртност в ЕС, проф. д-р Ангелов отговори, че в страната ни се наблюдава тенденция за самолечение, което отсъства в другите части на Европа. "Почти всички, които са стигнали до летален изход у нас, са потърсили много късно лекарска помощ, каза той. 

Очаквайте подробности!

 

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33060

Повече за Коронавирус

Водещи новини

Още новини